A vezető baloldali brit napilap által idézett londoni kormányilletékesek szerint Huszeint és közvetlen tanácsadóit az iraki hadsereg illetékes tisztjei abban a hiszemben tartották, hogy a hadseregnek bevethető vegyi és biológiai fegyverei vannak, mivel nem merték megmondani, hogy ezeket vagy már megsemmisítették, vagy nincsenek használható állapotban.
Nagy-Britanniára ebből az a kínos következmény származott, hogy - miután az MI6 informátorai Huszein félrevezetett belső köréből kerültek ki - a brit hírszerzésből is bolondot csináltak - írta a The Guardian.
A lap által kérdezett hírszerzési szakértők szerint lehetséges az is, hogy a brit és az amerikai felderítés éppen a Szaddám Huszeinnek szánt félrevezető jelentéseket fogta el, és ebből vont le eltúlzott következtetéseket az iraki tömegpusztító fegyverekről.
A megtévesztett megtéveszt
A megkérdezett szakértők egyike, a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) illetékes kutatója szerint a háború alatt az amerikai és a brit hírszerzés olyan rádióbeszélgetéseket hallgatott le, amelyekből a tömegpusztító fegyverek küszöbönálló bevetésére lehetett következtetni. Ez vagy azt jelenti, hogy az irakiak - tudván, hogy lehallgatják őket - szándékosan próbáltak riadalmat kelteni a szövetségesek között, vagy azt, hogy Szaddám Huszein ténylegesen elrendelte ezeknek a fegyvereknek a bevetését - mondta a szakember a The Guardiannek.
Amerikai hírszerzési illetékesek a cikk szerint kétkedve fogadták a lap által idézett elméletet, mondván: Huszein környezetéből előbb-utóbb bizonyára ellenőrizte volna valaki, hogy valóban léteznek-e a létezőnek jelentett fegyverek.
Egy másik idézett szakértő - az ENSZ egyik volt vezető fegyverellenőre - azonban azt mondta: az a környezet, amelyben az iraki fegyverfejlesztő tudósok dolgoztak, szinte megkövetelte az elért eredményekről szóló túlzott beszámolókat.