Több száz milliós kárkifizetésre számítanak a biztosítók az áradások következtében
„A Borisz ciklon okozta hétvégi viharok és az árvíz, illetve az elhúzódó vízlevonulás, gátszivárgások vagy esetleges gátszakadás következtében több száz milliós kárkifizetésre számítunk” – jegyezte meg Berentés László, a Groupama Biztosító szolgáltatási igazgatója, hozzátéve: a lakásbiztosítások az árvízkárok fedezetét is magukban foglalják,
az ártérben lévő ingatlanok a magas kockázat miatt e tekintetben kivételt jelentenek.
Más esetben a közvetett károkra is kiterjed a biztosítás, például az áramkimaradás miatt leolvadó fagyasztó vagy az ideiglenes lakhatás költségeinek megtérítése, amennyiben az ingatlan lakhatatlanná válik. A járművek esetében némileg bonyolultabb a helyzet, ha áthajtunk a vízfolyáson, arra nem terjed ki a biztosítás, de ha az áramló folyam önti el az autót, arra igen. A szakember felhívta a figyelmet, hogy készítsenek képet, videót a káreseményről, a bejelentést pedig online, telefonon vagy személyesen is meg lehet tenni a biztosító felé. A vállalatnál már közvetlen kármenedzser segíti az érintetteket a folyamatban.
A Netrisk pedig arról számolt be, hogy az év első 8 hónapjához képest szeptember második hetében 42 százalékkal megugrott a náluk lakásbiztosítást kötők aránya, kétharmaduk családi házra vonatkozott. Mint megjegyezték, az extrém időjárási körülményeknél ez nem szokatlan. Besnyő Márton, a cég ügyvezetője elmondta, hogy az ártérben jellemzően a vagyontárgyakra vagy a belvízkárokra nincs fedezet. A heves esőzések miatt a beázásra azonban kérhető kártérítés. A személyes tárgyak védelmére külön ingóságbiztosítás terjed ki. A szakember hangsúlyozta, árvíz idején elhúzódhat a várakozási idő: 15-30 napba is telhet mire életbe lép a megkötött biztosítás. Az is előfordulhat, hogy az 5-10 évvel korábban kötött biztosítás a valósnál alacsonyabb értékre szóló fedezetet jelenthet. Alábbi cikkünkben részleteztük, hogy mi mindent kell számításba venni a lakásbiztosításoknál, hogy árvíz idején biztonságot jelentsen a bekövetkező károkra.