Karóczkai Balázs

Megjelent az idei jogállamisági jelentés, Magyarországot is alapos górcső alá vették Megjelent az idei jogállamisági jelentés, Magyarországot is alapos górcső alá vették

Kiderült, mennyit teljesített a kormány maradéktalanul a korábbi javaslatokból.

július 24. 13:13

Képes lehet-e Kamala Harris megállítani a süllyedő hajót Trumppal szemben? Képes lehet-e Kamala Harris megállítani a süllyedő hajót Trumppal szemben?

Az alelnök erősségei és gyengeségei.

július 23. 20:50

Mi következik Joe Biden visszalépése után? Mi következik Joe Biden visszalépése után?

Legjobb esetben a párt egyesítése, legrosszabb esetben pedig káosz és anarchia. Elmagyarázzuk, mi fog történni Biden visszalépése után.

július 22. 14:07

Joe Biden visszalépése után ugyan a demokraták jelentős része megnyugodott, sőt, az amerikai elnök által javasolt alelnöke, Kamala Harris mögé már többen is beálltak, azonban még továbbra is vannak megválaszolatlan kérdések.

Például, hogy mi lesz az augusztus közepi jelölőgyűlésen Biden küldötteivel.

A jelölőgyűlésen ugyanis a delegáltak kötött mandátummal rendelkeznek: akinek a szavazására mandátumot szereztek, arra kell szavazniuk – márpedig Joe Biden abszolút többséget szerzett a küldöttek számában, így elméletben nekik Bidenre kéne szavazniuk.

A jelenlegi helyzetben két lehetséges opció van, amit majd a demokrata jelölőgyűlést megrendező bizottságnak vizsgálnia kell.

  1. Első opció, hogy mivel Biden visszalépett és javasolt is maga helyett valakit, ezért a Biden-delegáltak Harris-delegáltakká válnak, így a jelölőgyűlésen majd rá kell szavazniuk.
  2. A második opció, hogy felmentik a delegáltakat mandátumuk kötöttségéből és egy úgynevezett nyílt jelölőgyűlés lesz, azaz a konvención bárki előléphet jelöltté és a delegáltak szabad akaratuk szerint szavaznak.

A konvenciót megrendező bizottság egyébként ezen a héten, szerdán fog összeülni, hogy a precedens nélküli visszalépés után kialakítsák a jelölőgyűlés új szabályait, ami kapcsán a bizottság két társelnöke, Tim Walz és Leah Daughtry azt nyilatkozta, az új keretrendszer transzparens, tisztességes és rendezett lesz.

Arról nem esett szó, hogy a két lehetséges opció közül melyik fog megvalósulni.

Három oroszbarát hackert tartóztatott le a spanyol rendőrség szombaton, akik a gyanú szerint Spanyolország és más NATO-tagállamok ellen hajthattak végre terrorista célú kibertámadást – számol be a spanyol rendőrség közleménye nyomán a Reuters hírügynökség.

A három hackert azzal gyanúsítják, hogy közintézmények és stratégiai szektorok ellen indítottak túlterheléses (DDoS-) kibertámadást. A támadásokat állítólag a kormányzati szektorban lévő állami és magáncégek weboldalai ellen hajtották végre, de emellett kritikus infrastruktúrák és alapvető szolgáltatások ellen is indítottak támadásokat olyan országokban, amelyek támogatják Ukrajnát az orosz agresszióval szemben.

Ezeket a számítógépes támadásokat a NoName057(16) hacktivista csoport szervezte, amely az orosz ukrajnai invázió után indult, és amely eddig is az egyik legaktívabb volt

– áll a polgárőrség közleményében, ami ezenkívül megjegyzi, a hackercsoport alapító manifesztójában lefektetik, hogy arányosan reagálnak „a nyugati ruszofóbok ellenséges és nyíltan oroszellenes fellépéseire”. 

A letartóztatott három személy azonosságát a rendőrség nem hozta nyilvánosságra, viszont közöltek egy videót az egyik letartóztatásról, ahol a gyanúsított szobájában egy régi szovjet zászló volt a falon.

Az Oroszország déli részén, a Kaukázustól északra található Krasznodarban tüntetést rendeztek a helyiek, mivel az utóbbi időben többször is áramkimaradás volt – vette észre a Krasznodari határterület kormányzójának Telegram-posztját a brit The Independent.

A kormányzó szerint az áramkimaradásokat a térséget sújtó hőhullám okozza, ami miatt több régióban is problémát okoz az áramellátás, mivel a régió legnagyobb atomerőművének, a Rosztovnak a négy blokkjából egyet le kellett állítani a hét elején – sajtóhírek szerint egyébként azóta ismét üzemel.

A helyiek emiatt tüntetést szerveztek, ami Ukrajna 2022. február 24-i megtámadása óta ritkaságnak számít, mivel azokat a rendőrség többnyire letartóztatásokkal ellehetetleníti.

A határterület kormányzója egyébként türelmet kért, és nyugalomra intette a helyieket. Mint Telegram-csatornáján írta, ismeri és megérti a lakosok felháborodását a kimaradások miatt, és hozzátette, az áramkapacitások jelenleg nem elegendők a forró nyári igények kielégítéséhez.