Karóczkai Balázs

Újabb politikai tabu dőlhet meg Németországban – a legnagyobb nyertese Orbán Viktor új szövetségese lehet Újabb politikai tabu dőlhet meg Németországban – a legnagyobb nyertese Orbán Viktor új szövetségese lehet

Már a választás során elkezdődött az AfD normalizálása.

április 21. 11:18

Háború vagy alku? Donald Trump Amerikája teljesen újraírja a játékszabályokat Háború vagy alku? Donald Trump Amerikája teljesen újraírja a játékszabályokat

Az amerikai elnök első három hónapjában teljesen felkavarta az állóvizet odahaza és a világon egyaránt.

április 20. 14:49

Több Orbán Viktort és kevesebb Ursula von der Leyent! – Magyarországon vitatkoztak az EU jövőjéről Több Orbán Viktort és kevesebb Ursula von der Leyent! – Magyarországon vitatkoztak az EU jövőjéről

Magyarországon vitatkoztak arról, hogyan lehetne az Európai Uniót jobbá tenni.

április 20. 06:05

Jonathan Reynolds brit üzleti miniszter a Times Radiónak nyilatkozott Donald Trump tegnapi bejelentéséről.

Reynolds kifejtette, hogy az Egyesült Királyságra minden fenyegetést jelent, ami megzavarja a globális kereskedelmi rendszert.

A brit miniszter csalódott az amerikai kormány döntésével, annak ellenére, hogy a brit termékekre az EU-termékekre kivetett 20 százalékos vámtarifa helyett mindössze 10 százalékos vámtételt írt elő a Trump-adminisztráció.

Elismerem, hogy az Egyesült Királyság jobb helyzetben van, mint sok más ország a tegnap esti bejelentés alapján, de még így is csalódott voltam

– fogalmazott a The Guardian tudósítása szerint Reynolds, aki úgy véli, az Egyesült Királyságnak figyelmen kívül kell hagynia azokat a felhívásokat, amelyek megtorlással nagyobb kereskedelmi háborút indítanak el.

Ehelyett azt mondta, hogy a brit kormány higgadt marad, beszél az Egyesült Államokkal, és folytatja a munkát a gazdasági megállapodás elérése érdekében.

Miután Donald Trump április 2-án, helyi idő szerint 16 órakor bejelentette, hogy a világ minden országára új vámokat vet ki, az amerikai szenátusban pár órával később szavaztak arról a demokraták által benyújtott javaslatról, ami blokkolná az elnök Kanadával szemben kivetett büntetővámjait.

A demokrata javaslathoz négy republikánus is csatlakozott, így azt 51:48 arányban megszavazták a szenátorok.

A szenátus egyébként konkrétan arról szavazott, hogy visszavonják Trump egy korábbi határozatát, amikor az amerikai elnök vészhelyzetet hirdetett a fentanil miatt, amivel Trump a Kanadával szemben bevezetett vámokat magyarázta.

A republikánus szenátorok közül egyébként többen sem értenek egyet, ahogy Donald Trump a párt egyik alapelvével, a szabadkereskedelemmel szemben fellép, azonban végül csak négy republikánus szenátor szavazott a demokratákkal, miután Trump nyomást helyezett rájuk, hogy azt utasítsák el.

Egyébként arra nincs túl sok esély, hogy a most elfogadott javaslat valaha is életbe lépne, ahhoz ugyanis a szintén republikánus többségű képviselőháznak is meg kellene szavaznia, amire jelenleg rendkívül alacsony az esély.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke még magyar idő szerint fél hatkor reagált arra, hogy a Donald Trump vezette Egyesült Államok új vámokat vet ki az Európai Unióra.

Beszédében az Európai Bizottság elnöke felszólította az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a konfrontációval, helyette pedig a tárgyalóasztalnál keressenek megoldást.

Emellett Von der Leyen arról is beszélt, hogy az Európai Unió nemsokára kiveti az első vámcsomagját, amivel még a korábbi, acélra és alumíniumra kivetett 25 százalékos amerikai vámra reagál. Azonban hangsúlyozta, amennyiben nem sikerül megállapodni az Egyesült Államokkal, új reakciók jöhetnek.

Von der Leyen beszédét részletesebben az alábbi cikkünkben mutattuk be.