Mucsi Viktor

A 2014-es ukrajnai Majdanhoz hasonlította a Georgiában zajló eseményeket Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn Moszkvában a sajtónak nyilatkozva – számolt be az MTI. Peszkov szerint jól láthatóan kísérlet történik a helyzet megingatására.

Számos országban láttunk már hasonló eseményeket. A legközvetlenebb párhuzamot az ukrajnai Majdan eseményeivel lehet vonni

– hangoztatta Peszkov, hozzátéve, hogy a georgiai események „minden tünetét hordozzák egy narancsos forradalomra tett kísérletnek”. „A georgiai hatóságok intézkedéseket tesznek a helyzet stabilizálására és a nyugalom helyreállítására” – nyilatkozott a Kreml szóvivője.

Hangsúlyozta, hogy Oroszország nem avatkozik bele Georgia belügyeibe. Hozzátette, hogy az orosz fél információkat kíván szerezni a dél-kaukázusi országban kormányellenes tüntetéseken őrizetbe vett állampolgárairól és arról, hogy milyen jogcímen indítottak eljárást ellenük.

Az ukrajnai rendezésről esetleg jövőre megkezdendő tárgyalások lehetőségével kapcsolatban azt hangoztatta, hogy Oroszország mindenképpen biztosítani fogja érdekeit ebben az ügyben.

Minden attól függ, hogyan alakulnak az események, de számunkra a legfontosabb a kitűzött célok elérése. A frontok dinamikája világos. Az Ukrajnában zajló folyamat is világos. Fáradtság tapasztalható Zelenszkijjel szemben. Ez a fáradtság egyre nő

– fogalmazott, és ezzel felhívta a figyelmet a Zelenszkijjel szembeni elégedetlenségre.

Peszkov azt hangoztatta, hogy a Kremlnek nincsenek elvárásai Olaf Scholz német kancellár hétfői kijevi látogatásával kapcsolatban. A vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetítésével semmilyen üzenetet sem küldött Zelenszkijnek. Rámutatott, hogy Németország továbbra is kitart Ukrajna feltétel nélküli támogatása mellett, ugyanakkor a Putyin és Scholz között nemrégiben lezajlott telefonbeszélgetést pozitív fejleményként értékelte.

Azzal kapcsolatban, hogy Joe Biden amerikai elnök két bírósági elítélő ítélet ügyében kegyelemben részesítette fiát, Hunter Bident, Peszkov kijelentette, hogy ez amerikai belügy, amelyet a Kreml nem kommentál. Korábban Marija Zaharova külügyi szóvivő az Izvesztyija című lapnak nyilatkozva „a demokrácia karikatúrájának” nevezte a távozó amerikai államfő döntését.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök vonatkozó kijelentéseire kitérve Peszkov hangot adott álláspontjának, miszerint ha az Egyesült Államok igyekszik majd rákényszeríteni a többi országot a dollár használatára, az felerősíti a nemzeti valutákra való átállás tendenciáját.

A dollár tartalékvalutaként kezdi elveszíteni vonzerejét számos ország számára. Ez egy olyan folyamat, amely a dollár vonzerejének erodálódását jelenti, ez tényleg folytatódik és egyre erősödik

– nyilatkozott a szóvivő. Leszögezte, hogy Szíriában Moszkva folytatni fogja Bassár el-Aszad elnök támogatását.

A drónhadviselés Ukrajnában nagyon gyorsan változik és fejlődik. Míg korábban például Ukrajna az orosz tüzérség dominanciájára olcsó drónokkal válaszolt, mostanra ezek a pilóta nélküli repülők önálló erőt jelentenek, és hatalmas méreteket öltöttek. Ukrajna idén 2 millió darab FPV- (belső nézetű) drónt fog gyártani – írta a The Economist. A hírek szerint a frontvonalon egyre gyakrabban kezdik használni a mesterséges intelligenciával rendelkező drónokat is.

Ha 2023 elején, a drónok tömeges bevezetésekor még csak körülbelül 10 kilométert tudtak repülni, most már a 30 kilométeres távok is mindennaposak

– mondta Jaroszlav Filimonov, az ukrán Kvertus cég (amely drónok elleni védelmi berendezéseket gyárt) vezérigazgatója. A helyzet javulhat a nagyobb teljesítményű antennáknak és jelismétlőknek köszönhetően, amelyek lehetővé teszik, hogy a drónok nagyobb távolságból is kapcsolatba lépjenek a bázisállomásokkal.

Egy bennfentes szerint azonban Ukrajnában már most is 24 óránként 1000 orosz drónt látnak. Ez a frontvonal egyes részeit, például a Luhanszk régióban lévő Sziverszk környékét, gyakorlatilag megközelíthetetlenné tette az emberek számára. 

A Tocsnyi’info nevű kutatócsoport szerint az ukrán FPV-drónok viszont már több mint 850 orosz felderítő drónt semmisítettek meg a levegőben, ezzel tehermentesítve az ország légvédelmi rakétakészletét és aláásva Oroszország képességét a csapások koordinálására. Míg a drónok egy másik típusa – a „bombázók” – azzal vannak elfoglalva, hogy 10 kilogrammos aknákat szórjanak szét az oroszok által használt utánpótlási szakaszokon. „A legnagyobb változást az elektronikus hadviselés (EW) gyakoribb alkalmazása jelenti a drónok ellen” – írta a portál.

A műholdak GPS-jelének zavarásával kezdődött, ami miatt az amerikai precíziós irányítású fegyverek ijesztő gyakorisággal hibásan működtek. Most ez a technológia a pilóta és a drón közötti kommunikációra is kiterjed

– olvasható a cikkben.

Gundbert Scherf, a Helsing társalapítója és vezérigazgatója (amely a hadsereg számára fejleszt mesterséges intelligenciát) szerint a zavarás már nem „pontszerű”, hanem „mindenütt jelen van”. A dróngyártók kénytelenek változtatni a rádióikon és antennáikon. Dilemmával szembesülnek: ha gyakori frekvenciákra támaszkodnak, az ezekhez való alkatrészeket könnyű megtalálni, de a zavarásuk könnyebb; a ritka frekvenciák kevésbé zavarnak, de több drágább berendezést igényelnek.

Azoknak a katonáknak, akik engedély nélkül hagyták el az egységüket, de 2025. január 1-jéig önként visszatérnek a szolgálatba, teljes mértékben visszaállítják a juttatásokat, a pénzügyi és anyagi támogatást, és az ellenük indított büntetőeljárást lezárják – tudatta az ukrán Állami Nyomozó Iroda (SZBI) az Interfax szerint.

Azokat a katonákat, akik első alkalommal, engedély nélkül hagyták el az egységüket, várhatóan visszaviszik a katonai egységükhöz és teljes mértékben visszahelyezik őket a szolgálatba

– mondta Tatjana Szapjan, az SZBI kommunikációs tanácsadója hétfőn Telegram-csatornáján.

Hangsúlyozta, hogy a törvény fő célja, hogy lehetőséget teremtsen a katonák számára, hogy visszatérhessenek egységeikhez és folytathassák szolgálatukat „lelkiismeret-furdalás és Ukrajna törvényeivel való konfliktusok nélkül”.

„A törvény értelmében speciális algoritmust dolgoztak ki annak érdekében, hogy a katonák január 1-jéig a lehető legnagyobb mértékben visszatérjenek a szolgálatba, és ne kelljen büntetőjogi felelősségre vonással számolniuk” – mondta Szapjan.

A kommunikációs tanácsadó kifejtette, hogy a katona szolgálati helyre való visszatérésekor az egységparancsnoknak legkésőbb 72 órán belül meg kell hosszabbítania a szerződést a katonával, és teljes mértékben helyre kell állítania a pénzügyi, élelmezési és vagyoni támogatását.

Emellett az ilyen katonának visszaállítják az összes előírt juttatást

– tette hozzá Szapjan.

Az SZBI kommunikációs tanácsadója szerint a parancsnoknak emellett tájékoztatnia kell az előzetes vizsgálati szervet és a Katonai Bűnüldözési Szolgálatot arról, hogy a szerződés és általában a katona szolgálata folytatódik. „Ez biztosítja, hogy a katona ellen indított büntetőeljárás lezáruljon” – tette hozzá.