Rádi Balázs

RED
Csányi Sándor a történelmi döntéséről nyilatkozott az Indexnek: Átadtam a pozíciót, de nem hülyültem meg Csányi Sándor a történelmi döntéséről nyilatkozott az Indexnek: Átadtam a pozíciót, de nem hülyültem meg

Az OTP Bank elnöke reagált a dinasztiaépítés vádjára is.

tegnap, 15:19

Hatalmasat bakizott az OTP, valamit súgni kellett Csányi Sándor fülébe Hatalmasat bakizott az OTP, valamit súgni kellett Csányi Sándor fülébe

Elképesztő felfordulás volt a közgyűlésen.

tegnap, 13:17

Orbán Viktor megjelent az OTP közgyűlésén, a tűzjelző szakította félbe beszédét Orbán Viktor megjelent az OTP közgyűlésén, a tűzjelző szakította félbe beszédét

Mindenki meglepődött a miniszterelnök részvételén.

tegnap, 11:30

2024. április 2-án, az amerikai republikánus politikusok által a „felszabadulás napjának” nevezett napon közzétette Donald Trump elnök a mintegy 160 országgal szemben bevezetett vámtételeit. Ezekkel több célja van Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője szerint:

  • A kereskedelmi aránytalanságok mérséklése.
  • A vámok megkerülése érdekében a gyártókapacitásokat az Egyesült Államokba áthelyező vállalatok virágoztassák fel az elmúlt hét évtizedben lecsúszó rozsdaövezeteket.
  • A vámok hatására a külföldről származó importtermékek árai megemelkednek, ezzel az árversenyben hátrányba kerülnek a belföldön termelő vállalatok termékeivel szemben.

„A most bevezetett vámok mindkét felet negatívan érintik, de ahogyan a 2018 óta eddig csak Kínával folyó kereskedelmi háború kapcsán láthattuk, az Egyesült Államok gazdasági veszteségei alacsonyabbak voltak, mint a riválisáé” – emlékeztetett.

„Kereskedelmi rendszerváltás Donald Trump célja”

– írta az elemző. Az Európai Unió korábban nem élt tárgyalási lehetőségeivel, most ellenvámok kivetését jelentették be, amelynek részletei azonban egyelőre még nem ismertek. 

„A minden érintett országra negatívan ható vámtételekben Magyarország helyzete felértékelődhet Európában, köszönhetően az alacsonyabb előállítási költségeknek és energiaáraknak, illetve a vállalatok számára kedvezőbb szabályozási környezetnek” – véli az elemző. 

Donald Trump amerikai elnök friss bejegyzésében egy orvosi metaforával jellemezte az Egyesült Államok jelenlegi helyzetét, miszerint a „beteg” nemzet a gyógyulás útjára lépett – írja a BBC. Az elnök a saját közösségimédia-platformján osztotta meg gondolatait.

Trump, ahogy tőle megszoktuk, nagybetűs formátumban fogalmazta meg üzenetét, amelyben az országot egy műtéten átesett pácienshez hasonlította.

A MŰTÉT VÉGET ÉRT! A BETEG ÉLETBEN MARADT, ÉS GYÓGYUL. A PROGNÓZIS SZERINT A BETEG SOKKAL ERŐSEBB, NAGYOBB, JOBB ÉS ELLENÁLLÓBB LESZ, MINT VALAHA

– írta az elnök. A metafora mögötti konkrét politikai tartalom nincs részletezve a bejegyzésben, de az elnök második ciklusának kezdetén gyakran utal az Egyesült Államok „helyreállítására” és megújítására. A jelenlegi kijelentés is illeszkedik ebbe a narratívába, ami összhangban áll a 2025 januárjában kezdődött második elnöki ciklusának retorikájával: „Tegyük újra naggyá Amerikát!”

A legújabb amerikai vámok akár 10 milliárd zloty (körülbelül 2,64 milliárd dollár) veszteséget okozhatnak a lengyel gazdaságnak, ami a bruttó hazai termék (GDP) 0,4 százalékát jelenti. Ezt Donald Tusk lengyel miniszterelnök előzetes becslése alapján közölte.

„Súlyos és kellemetlen csapás, mert a legközelebbi szövetségestől érkezik, de túléljük. Barátságunknak is túl kell élnie ezt a próbatételt”

– írta Tusk az X közösségi platformon közzétett bejegyzésében. Lengyelországot mint az Európai Unió tagját Donald Trump amerikai elnök által szerdán bejelentett legújabb intézkedések keretében 20 százalékos ellentételező vámok sújtják.

A Nemzetközi Valutaalap legfrissebb értékelése szerint Lengyelország gazdasága, amely hagyományosan szoros kapcsolatokat ápol az Egyesült Államokkal, idén 3,5 százalékkal bővülne. Az új vámintézkedések azonban jelentősen befolyásolhatják ezt a növekedési előrejelzést.

A lengyel kormány számára különösen érzékeny a helyzet, hiszen az Egyesült Államok hagyományosan az ország egyik legfontosabb stratégiai partnere, így az amerikai vámok bevezetése nem csupán gazdasági, hanem diplomáciai kihívást is jelent számukra.