Szatmári Noémi

szatmarin
Magyar Péter szerint áldatlan állapotok uralkodnak a miskolci gyermekvédelmi intézményben Magyar Péter szerint áldatlan állapotok uralkodnak a miskolci gyermekvédelmi intézményben

A Tisza Párt stábját nem engedték be a Károly utcai gyermekotthonba.

tegnap, 13:34

Orbán Balázs: Öngyilkos lépés Európa részéről lemondani az orosz gázról és olajról Orbán Balázs: Öngyilkos lépés Európa részéről lemondani az orosz gázról és olajról

A politikus szerint a Nyugat kész helyzet elé állíthatja Donald Trumpot.

tegnap, 11:45

Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége ideiglenesen zárva tart, miután konkrét információkat kaptak arról, hogy szerdán jelentős légitámadásra kell számítani – számolt be róla a Sky News.

Az amerikai nagykövetség az X-en közzétett bejegyzésében arra kérte a dolgozóit, hogy menjenek biztonságos helyre. Az amerikai állampolgároknak szintén azt javasolták, hogy légitámadás esetén mielőbb keressenek menedéket.

Mint írtuk, a Joe Biden által vezetett amerikai kormány engedélyezte Ukrajnának, hogy amerikai nagy hatótávolságú rakétákat lőjön ki Oroszország területére. Moszkva kedden közölte, hogy Ukrajna hat, az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú ATACMS-rakétával találta el Oroszországot. 

 

Az amerikai választások és a németországi kormánykoalíció összeomlása után a németek 73 százaléka úgy véli, hogy Németországnak többet kellene az európai biztonságba fektetnie – derül ki a Körber-Stiftung megbízásából készült felmérésből.

A közvélemény-kutatást az amerikai elnökválasztás és a koalíció felbomlása után november 7-én és 8-án egy további felméréssel egészítették ki. A részt vevők 58 százaléka ellenzi, hogy Németország nemzetközi szinten vezető szerepet vállaljon, ha az Egyesült Államok visszavonulna ettől a szereptől. 

Szeptemberben a válaszadók az ukrajnai háborút (45 százalék), a migrációt (31 százalék) és a közel-keleti háborút (17 százalék) jelölték meg Németország három legnagyobb külpolitikai kihívásaként.

Két és fél évvel az ukrajnai orosz offenzíva kezdete után a németek 57 százaléka még mindig Ukrajna katonai támogatása mellett áll. Ez az arány azonban az előző év 66 százalékos támogatottságához képest csökkent. Különösen alacsony az egyetértés Kelet-Németországban, ahol csak 40 százalék támogatja a további katonai segítségnyújtást.

A felmérésben részt vevők 47 százaléka szerint Ukrajnának mindaddig folytatnia kell a védekezést, amíg az Oroszország által megszállt összes területet vissza nem foglalja. Ezzel szemben 43 százalék úgy véli, hogy Ukrajnának át kellene adnia területének egy részét Oroszországnak, hogy véget vessenek a háborúnak.

Európának mindent el kell követnie, hogy érvényt szerezzen a nemzetközi jognak – jelentette ki Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter keddi sajtóértekezletén, amelyet Josep Borrell-lel, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével közösen tartott Varsóban.

A történelem most Ukrajnában, a mi térségünkben alakul

– hangsúlyozta a lengyel miniszter.

„Európának kötelessége, hogy mindent megtegyen az Oroszország és Ukrajna közötti igazságos megállapodás érdekében, hogy támogassa a nemzetközi jog elveit, hogy visszaállítsa azt a szabályt, amely szerint Európában nem lehet erőszakkal megváltoztatni a határokat” – fogalmazott a lengyel külügyminiszter.

„Ha ezeket az alapelveket többé nem tartják be tetteink vagy tétlenségünk miatt, akkor nagyon sötét jövő elé nézünk. Amit teszünk vagy nem teszünk a külügyi tanácsban, az meghatározhatja az EU hitelességét és stratégiai szerepének jövőjét” – mondta a miniszter az uniós külügyminiszterek jövő heti találkozójára utalva.

Az MTI beszámolója szerint Borrell hangsúlyozta, hogy Európának vállalnia kell a felelősséget, és biztosítania kell Ukrajnát további támogatásáról. Ez azonban politikai elszántságot és komoly finanszírozást követel – tette hozzá.