További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Az IFA-ról szóló bevezetőnkben sajnálkoztunk, hogy valószínűleg nem találkozunk twitteres tévével, de tévedtünk. A Samsung standján van olyan lcd-tévé, amivel olvashatjuk és írhatjuk Facebook- és Twitter-oldalunk státuszüzeneteit, YouTube-videókat nézhetünk, és a helyi portálok híreit is megnézhetjük. Ez önmagában még nem is lenne gond, meccs nézése közben jó lehet online közösségekben hőbörögni. De a tévébe épített rendszer lassú, ami baj, mert a kanapén ülő ember elvárja, hogy gombnyomásra történjenek a dolgok.
Fekete lett a fekete
A lapos tévék egyébként elképesztő módon fejlődnek, néhány éve még a legjobb kijelzőkön is szürkés volt a fekete. Most azonban elővettek egy negyven évvel ezelőtt kitalált technológiát, ami sok szempontból teljesen átalakítja a tévéket.
Idén a led az egyik kulcsszó, mindegyik nagy gyártónál ezt hirdetik. A Sharp például a korábbi, CCFL nevű megvilágítás helyett kétszáz ledet helyezett el az lcd-panel mögött. A japán gyártó 46 hüvelykes tévéi így most már kevesebb áramot fogyasztanak, mint egy hagyományos izzó: csupán 89 wattot. A korábbi technológiával egy ugyanekkora tévé 250 wattot fogyaszt.
A led másik előnye, hogy egyenként ki- és bekapcsolható. Ez jelentősen növeli a kontrasztarányt, ahol feketének kell látszania, ott egyszerűen kikapcsolják a háttérvilágítást, és a kívánt rész koromsötét lesz. A Sharp ledes paneljének élettartama ráadásul százezer óra.
Egy síkban mozognak
Hiroshi Sasaoka, a Sharp Europe vezérigazgatója a kiállításon elmondta, hogy szerintük még korai bevezetni a háromdimenziós megjelenítőket, mert még nincs hozzájuk jó tartalom. Ezt annyival egészítenénk ki, hogy a látottak alapján még a technológia is súlyosan bugos. A 3D-kamerával felvett focimeccsen néha laposak az emberek, mintha katonpapírból kivágott bábok lennének, a térhatású kapu hülyén kiáll a képernyőből, és a kép idegesítően csillog. Ráadásul különleges szemüvegben kell a tévé elé ülni.
Akadtak izgalmasabb technológiák is, az LG például olyan kijelzőket mutatott be, amelyek számítógépes hálózaton köthetők rá egyetlen windowsos gépre. A központi gép több júzer bejelentkezését tudja kezelni, az iskolában akár egy egész osztálynak is elég egy számítógép, csak a hálózatos monitorból kell sokat venni. A monitorra ráköthető az egér és a billentyűzet, lehet vele internetezni, szöveget szerkeszteni.
A rendszer még csak prototípus, de hamarosan kísérleti projektet indítanak vele egy kínai iskolában. A megoldás később akár lakásokban is hasznosítható lenne, nem kellene külön gépet venni a konyhába, a gyerekszobába, a nappliba.