Újabb 32 bolygót találtak
A felfedezést azért tartják jelentősnek, mert valószínűsíti, hogy az Univerzumban az eddig képzeltnél több az aránylag kis tömegű, így esetleg a Földre is hasonlító bolygó. "A kutatás eredményei arra utalnak, hogy a Nap jellegű csillagok legalább 40 százalékának lehetnek kis tömegű bolygói. Ez igazán fontos, mert azt jelenti, hogy gyakorlatilag mindenütt vannak kis tömegű bolygók a világegyetemben" - mondta a BBC-nek Stephane Udry, a Genfi Egyetem kutatója.
Ezzel a felfedezéssel együtt már több, mint 400 bolygót találtak csillagászok a Naprendszeren kívül.
Közvetett nyomok
A kutatók az úgynevezett HARPS spektrométer segítségével találták meg a 32 bolygót. Ez az eszköz nem közvetlenül mutatja meg a bolygókat, hiszen azok ehhez túl távol vannak, hanem indirekt módon, a közeli csillagok látszólagos vibrálásnak elemzése alapján, a jelenséget ugyanis a bolygók gravitációs mezője okozza.
A technológia mérési korlátai miatt eddig főleg aránylag nagy, legalább Jupiter-méretű égitesteket találtak, de a különleges készüléket most kifejezetten a kicsik megtalálására vetették be, aránylag kisebb és hidegebb csillagokat pásztázva.
A cél az lenne, hogy valamelyik csillag lakható zónájában, vagyis attól az élet kialakulására alkalmasnak vélt távolságban megfelelő méretű és szilárd halmazállapotú bolygót találjanak. Olyan bolygót, amin a hőmérséklet lehetővé teszi a folyékony víz megmaradását.