Amerikában is piszkálják az Intelt
Az Egyesült Államok fogyasztóvédelmi és versenyhatóságaként működő Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) közel áll ahhoz, hogy processzor- és csipkészletpiaci magatartása miatt vádat emeljen az Intel ellen. A Reuters hírügynökség az ügyet ismerő forrástól úgy tudja: a hivatal négy biztosából három támogatja a vádemelést. „Azt mondták, hetek, hónapok kérdése, és megszavazzák” – idézik a neve elhallgatását kérő informátort.
Az FTC tavaly nyáron indított hivatalos vizsgálatot a processzorgyártó ellen. A versenyhatóság ugyanarra a kérdésre keresi a választ, mint testvérszervezetei korábban a világ több országában, illetve az Európai Bizottság (EB) is: korlátozta-e a versenyt a vállalat a PC-kompatibilis, úgynevezett x86-os mikroprocesszorok piacán? Újdonság, hogy a Reuters szerint az amerikai eljárás e termékeken túl az alaplapi chipkészletek szegmensére is kiterjed.
Az FTC eljárásrendje szerint a vádemeléssel egy bírósági tárgyaláshoz hasonló – bizonyítékok bemutatásával, tanúk meghallgatásával járó – közigazgatási eljárás veszi kezdetét, amelyben a vádat a hatóság képviseli. Az esetlegesen elmarasztalt vállalatot általában arra kötelezik, hogy hagyjon fel a kifogásolt üzleti gyakorlattal, de büntetést csak ritkán szabnak ki.
A japán és dél-koreai versenyhatóság korábban már elmarasztalta az Intelt, az EB pedig nemrég rekordösszegű, 1,06 milliárd euró bírságot szabott ki a processzorgyártóra a piaci erőfölénnyel való visszaélést szabályozó trösztellenes törvények megsértése miatt.
Az FTC-eljárás a harmadik amerikai front, ahol az Intel ügyvédeinek harcolniuk kell. Először 2005 nyarán a rivális Advanced Micro Devices (AMD) kezdeményezett trösztellenes eljárást a cég ellen, majd tavaly januárban New York állam jelentette be ugyanezt. De az amerikai versenyhatóságnak sem most először került a látókörébe az óriásvállalat: a 90-es évek végén lefolytatott vizsgálat megegyezéssel zárult.