A Google főjogásza egy blogbejegyzésben jelentette be, hogy a világ első számú keresőszolgáltatója már nem hajlandó eleget tenni a kínai cenzoroknak, és kínai keresőjüket (google.cn) nem fogják cenzúrázni. David Drummond közölte, hogy a követekző hetekben tárgyalni fognak a kínai hatóságokkal arról, hogy szűrőktől mentesen lehessen elérni a Google szolgáltatását Kínából, és ha ez nem lehetséges, akkor készek kivonulni a kínai internetpiacról.
Ezt a lépést azután teszi a cég, hogy decembereben nagyon kifinomult cybertámadásokat fedeztek fel a vállalat rendszere ellen. Az esettel kapcsolatban indított belső vizsgálat kiderítette, hogy húsz másik céget is célzott támadások értek. Ezeket a cégeket a Google nem nevezte meg.
A Google szerint a támadások célja az volt, hogy hozzáférjenek kínai emberi jogi aktivisták emailjeihez, de azok nem voltak sikeresek. Ugyanakkor a belső nyomozás alatt kiderítették, hogy a Gmailt használó, Európában, az Egyesült Államokban és Kínában élő emberi jogi aktvisták levelezéséhez rendszeresen hozzáfért egy harmadik fél, a felhasználó gépére telepített kémprogramok segítségével.
A keresőcég 2006 januárjában indított el kínai keresőszolgáltatását, eleget téve a kínai kormányzat cenzúrakövetelményeinek. "A keresés egyes eredményeinek törlése nem felel meg a Google küldetésének, de ha nem adunk információt, az még kevésbé felel meg küldetésünknek" - indokolta döntését akkor a cég.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a bejelentés után magyarázatot követelt a kínai kormánytól a támadásokkal kapcsolatban. Clinton közölte, hogy a következő héten nagyszabású beszédet fog tartnai az internetes szólásszabadság fontosságáról a 21. században, és az üggyel kapcsolatban további nyilatkozatot tesznek, a tények megismerése után.