További Tech cikkek
- Világszerte leállt a ChatGPT
- Egy könyvvel indult minden, ma már a világ leggazdagabbjai sem nézik le
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
Steve Jobs több partnerére is kiakadt az elmúlt hetekben. Először a Google-re támadt az Apple vezetője, amikor vállalata főhadiszállásán arról beszélt, hogy hiba volt annak belépni a mobiltelefonok piacára. „Mi nem szóltunk bele a keresők versenyébe, ők viszont egyre nagyobb részt akarnak a telefonbusinessből. Jobb ha mindenki előtt tiszta: le akarják nyomni az iPhone-t. De nem hagyjuk magunkat” – mondta Jobs, majd hozzátette: a „ne légy gonosz”-szlogen egy baromság.
Új szelek
A beszéd hátterében annak a sehol le nem írt megállapodásnak a felrúgása áll, ami szerint a két cég nem bántja a másik legfontosabb piacait. Sokáig nagyon szoros együttműködés volt az Apple és a Google között, amennyire csak lehetséges volt, integrálták magukat egymásba: Jobs cégének termékeibe bekerült szinte minden google-ös online szolgáltatás, ráadásul még a vezetőségi tagokat is megosztották egymással.
Aztán a Google egyre több barátságtalan lépést tett: a Chrome-mal, a Chrome OS-sel meg az Androiddal az Apple hagyományos piacaira támadt a webkettes cég, amire válaszként az Apple elkezdte letiltani az App Store-ban partnere alkalmazásait. Idővel megszüntették a vezetőségi tagok megosztását is, most meg már odáig romlott a viszony, hogy Jobs beszédéből kész hadiállapotot lehet kiolvasni.
De az Apple vezetője nem állt meg a Google-nél, ekézni kezdte az Adobe Flash-csapatát is. Mint azt Jobs elmondta, csupa lusta fickó dolgozik a cégnél, akik izgalmas dolgokat is létrehozhatnának, de nem tesznek semmi érdemlegeset. Az Apple azért nem támogatja a Flasht, mert az tele van hibákkal, mondta a vezér, majd hozzátette: bízik abban, hogy pár év múlva senki sem használja majd a formátumot, sokkal inkább a most terjedő HTML5-öt.
Instabil
A Macintoshok ismerői tudják, hogy Jobs miért fakadt ki olyan hevesen partnerére: mert az Adobe-nek a mai napig nem sikerült normálisan megírni a platformra a Flasht, hiányzik belőle minden optimalizáció, ezért az sokszor csak belassítja, időnként teljesen ellehetetleníti a munkát.
A Safari böngésző összeomlása után a júzer engedélyével jelentést küld a központnak. Ezeket az adatokat kielemezve a közelmúltban nyilvánosságra hozták, hogy a Macek stabilitási problémái az esetek többségében a pluginek összeomlására vezethető vissza. Bár akkor nem mondták el, kiszivárgott, hogy valójában egyetlen pluginről, a Flashről van szó, ami oka lehet annak, hogy az Apple hagyományosan kihagyja azt mobiltermékeiből: a Flash nem érhető el sem az iPhone-on, sem az iPaden, csak a Macintoshokon, de azokon is szenved a formátum.
Iparági pletykák szerint az Apple nem szeretné, ha kompakt mobiltermékei folyton belassulnának és állandósulnának a stabilitási problémák, éppen ezért amíg az Adobe képtelen normálisan megírni OS X-re a Flasht, addig fel sem merül, hogy az megjelenhetne az iPhone-on vagy az iPaden. Más pletykák szerint viszont az Apple azért nem szereti a Flasht, mert ha a felhasználók a weben mondjuk Flashben játszhatnának, az visszavetné a cég szoftverboltjának az App Storenak a forgalmát.