További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Dühösen reagált a kínai kormány a Google hétfői lépésére, miszerint a Google.cn-ről a hongkongi honlapjára irányítja át a netezőket és megszünteti a keresések cenzúráját. A kínaiak szerint teljesen rossz az amerikai cég döntése és megszegi azokat az ígéreteket, melyek szerint betartják a kínai törvényeket.
Nem tudni, mit lép a kormány
A kínai külügyminisztérium ezzel egyidőben kijelentette, hogy az esetnek nem lesz hatása az amerikai-kínai kétoldalú kapcsolatokban. A külügyi szóvivő úgy fogalmazott, hogy az esetet egy magánvállalat izolált lépésének tekintik, és nem érinti a két ország viszonyát, hacsak "mások" nem politizálják át az esetet. A kormány a törvényeknek megfelelően kezeli a helyzetet.
Korábban az internet egyik felügyelőszerveként működő Állami Tanács Információs Irodájának egyik névtelenül nyilatkozó tisztviselője azt mondta a Hszinhua hírügynökségnek, hogy a Google megszegte írásba adott ígéretét, és teljesen rossz úton jár a cenzúra beszüntetésével. Azt is bírálta, hogy a vállalat hackertámadásokkal hozta összefüggésbe Kínát. Elégedetlenségünknek és felháborodottságunknak adnak hangot a Google indokolatlan vádjai és viselkedése miatt. A névtelen forrás azt mondta, hogy a kínai kormányzati tisztviselők kétszer is próbáltak megegyezni a Google-lel, január 29-én és február 25-én.
A hivatalos kínai média sem akart kimaradni az események értékeléséből, szerintük a Google átpolitizálta a januári támadást oldalai ellen azzal, hogy a kínai kormányt hibáztatta.
A felhasználókon csattan
A kínai felhasználók sajnálkozásukat és dühüket fejezték ki a Google döntése miatt. Fiatal pekingi informatikusok attól félnek, hogy a kínai oldal bezárása érinteni fogja a cég többi szolgáltatását is, például a Gmailt vagy az online könyveket. Sokan attól tartanak, hogy a kormány egyszerűen blokkolni fogja a Google elérését Kínából, ahogy azt már megtették számos más szolgáltatással. Sokan a munkájukhoz használták a Google-t, nem is kínaiul, hanem angolul kerestek rajta, ezért várják aggódva a kormány döntését.
A Google ki is adott egy listát szolgáltatásairól, illetve arról, hogy ezek most éppen elérhetők Kínában vagy nem. A kormány ugyanis előszeretettel blokkol oldalakat. Nem elérhető Kínában a Facebook, a Twitter vagy egyéb bloggerszolgáltatók, mert túl gyorsan osztják meg az információt, a kommunista párt pedig attól fél, hogy ez alááshatja a hatalmát.
Persze nemcsak oldalakat tiltanak le, a hanem bizonyos politikai, történelmi eseményekről, vallási csoportokról szóló információt. A legismertebb eset, hogy Kínában szinte lehetetlen megtudni az igazságot az 1989-es Tienanmen téri eseményekről.
Mi lesz az alkalmazottakkal?
A Google kínai irodáiban az alkalmazottak lehúzták a redőnyöket, nem akarnak válaszolni az összegyűlt újságírók kérdéseire. A Reuters tudósítása szerint egy járókelő virágot helyezett el az iroda előtt, nem akarta elárulni a nevét és nyilatkozni sem akart, csak annyit mondott, nagyon szomorú.
A kínai irodákban hatszáz alkalmazott dolgozik, az elmúlt hetek vitái alatt néhányan felmondtak, mert nem voltak biztosak munkahelyük jövőjében. A Google világossá tette hétfői bejelentésében, hogy a kínai oldal átirányítását az Egyesült Államokból végezték, a kínai munkatársaknak semmi köze hozzá – ezzel is védeni szerette volna őket. Az amerikai cég azt is jelezte, hogy folytatni kívánják a fejlesztői és kutatói munkát és a sales tevékenységet.
Még megvan a Nagy Tűzfal
Kétségtelen tehát, hogy a döntésnek komoly következményei lehetnek, de a felhasználók egyelőre semmit nem éreznek az egészből. Hiába irányította át a Google a hongkongi oldalra a júzereket, a kereséseknél még mindig cenzúrázzák az érzékenynek mondott találatokat. A kínai Nagy Tűzfalnak elnevezett cenzúra tehát még működik.
A BBC Online tudósítása szerint ha a Tienanmen térre keresnek rá angolul, akkor a találatokat látják a felhasználók, de a linket már nem tudják megnyitni. Ha ugyanerre kínaiul keresnek rá, akkor már találatokat sem kapnak. Ugyanez történik, ha a Dalai Lámára keresnek rá vagy a Falun Gong szektára.