![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
További Tech cikkek
Az Apple előnye elég nagy a tabletek piacán, de hogy nem ledolgozhatatlan, azt pont a mobilpiac bizonyította be. Az iPhone annak idején jelentősen különbözött versenytársaitól, így szinte csak a gyártókapacitás szabott határt a növekedésnek, aztán megjelent a Google Android-platform hasonlóan felhasználóbarát felületével, és gyakorlatilag két év alatt leelőzte a konkurenst. Persze csak a platform, mert nincs olyan készülék a piacon ebben a szegmensben, ami jobban fogyna, mint az iPhone, de a sok lúd disznót győz-elvét követve az Android már előnyben van az iOS-sel szemben.
Éppen ezért nincs annak nagy jelentősége, hogy a tabletpiac kialakulásának évében az Apple piaci részesedése 95 százalékos ebben a kategóriában, hiszen rövidesen minden fontos országban felbukkannak a konkurensek is. A kérdés csak az, hogy a többi gyártó képes lesz-e képességeiben az iPad fölé, vagy épp árban az alá belőni a termékét, a legfontosabb konkurensek viszont már tisztán látszanak.
Belül ugyanaz
Hardverben óriási különbségek nincsenek: a Samsung Galaxy Tab és a BlackBerry PlayBook körülbelül ugyanolyan erős, mint az iPad, mindegyikben egy gigahertz körüli, hasonló teljesítményre képes ARM-alapú processzor dolgozik, és a grafikus gyorsítóban sincs nagy különbség. Memória az iPadben van a legkevesebb, 256 megabájt, a Samsung kétszer ennyit, a PlayBook négyszer ennyit ad, fog adni, utóbbi ugyanis még nincs piacon.
A háttértár mérete mindegyik gépnél 16-32 gigabájt közt mozog, bár az Apple kínál 64 gigabájtos verziót is, és mindegyik modellel lehet 3G-n mobilnetezni.
Az iPad legnagyobb hátránya versenytársaihoz képest, hogy nincs benne kamera, előnye, hogy nagyobb azoknál, bár erről megoszlik a vélemény, van, aki a konkurencia 7 coljára esküszik az Apple 9,7 coljával szemben.
De mi van az árakkal?
Az amerikai piacon a háromból két modellt már árulják, és van egy ígéret is arra, hogy mennyibe fog kerülni a harmadik. Az iPad ára háttértártól és a 3G-s nettől függően 499-829 dollár között mozog.
Bár hivatalosan még nem jelentették be, lényegében biztosnak tekinthető, hogy a Samsung Galaxy Tab 650 dollárba fog kerülni. Ez az alapmodell, amiben azonban az iPaddel szemben már van 3G-s csip is. Ha az Apple-nél olyan tabletet veszünk, ami hasonlóan alkalmas a mobilnetezésre, akkor 630 dollárig csúszik fel a készülék ára, ami azonban még így is 20 dollár mínusz.
Nagyobb kijelző, jobb szoftverkörnyezet, alacsonyabb ár az egyik oldalon, Flash- és kamerahiány a másikon. Azt nem lehet tudni, hogy a Blackberry mennyire forgatja majd fel ezt a kiegyensúlyozott piacot, de várhatóan komoly nyomást tud majd gyakorolni a hasonló méretű és képességű Galaxy Tabre, a gyártó ugyanis azt ígéri, hogy a készülék ára 500 dollár alatt lesz majd: mindezért nagy memóriát, 3G-s képességet, és az iPadéhez hasonló kontrollált, kiforrott koncepciót ígér a vállalat.
Hátrányban
Más kérdés, hogy a PlayBookból még mutatóban sem nagyon láttunk működőképes példányt, és várhatóan 2011 első hónapjainál előbb nem is kerül a készülék piacra, márpedig az már vészjóslóan közel van az iPad 2 áprilisban várható premierjéhez.
A nagy gyártók tehát sem árban, sem képességben nem húztak el különösebben egymástól, most inkább a méret, meg az fog dönteni az egyes készülékek között, hogy a júzer az iOS, az Android vagy Blackberry platformját tartja szimpatikusabbnak.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)