Jól áll az amerikai haditengerészet lézerágyúprojektje
A hadihajókra légvédelmi lézerfegyvereket álmodó Free Electron Laser program legnagyobb problémája eddig az volt, hogy nem tudták az ágyú teljesítményét a kívánt, 100 kilowatt körülire feltornászni, ami a vérszegény célzófényből igazi pusztító halálsugarat varázsolna. Az eddigi prototípusokból mindössze 14 kilowatt teljesítményt sikerült kicsiholniuk a mérnököknek.
Az haditengerészet kutatóinak új-mexikói Los Alamos kutatóközpontban (ez a labor arról híres, hogy itt fejlesztették ki az atombombát a Manhattan-terv tudósai) most sikerült messze túlhaladniuk ezt a tervet, és megawattos nagyságrendbe emelni a lézer teljesítményét. A FEL projekt vezetője, Quentin Saulter szerint ezzel az áttöréssel a fejlesztés akkorát ugrott előre, hogy az eredeti ütemezést kilenc hónappal előzte meg.
A lézerágyú működési elve az, hogy nagyon nagy energiájú elektronokat mágneses mezőkön vezetnek át, tovább növelve az energiájukat, és egy lézernyalábbá összeolvasztva az elektronsugarakat.
A haditengerészet védekező fegyvernek szánja a lézerágyút, mivel az nagyon gyorsan tud reagálni beérkező fenyegetésekre (tipikusan rakétákra), és elpusztítani azokat még a becsapódás előtt. Az eredeti tervek szerint 2018-ra várták, hogy élesben bevethető lézerágyúkkal szerelhessék fel a hadihajókat, de a mostani áttöréssel elképzelhető, hogy ez az időpont közelebbi lesz.