Az IBM a világ legerősebb számítógépét építi
Az IBM az elmúlt években három gépével is vezette a világ legerősebb szuperszámítógépeinek toplistáját: az ASCI White 2000-től 2002-ig, a Blue Gene/L 2004-től 2007-ig, míg a Roadrunner 2008-ban volt világelső. Mára a régi amerikai vetélytárs Cray és egy kínai gép, a Tianhe-1A is megelőzte őket, de a cég ezt nem hagyja annyiban: 200 mérnök dolgozik a Mira becenevet kapott gépen (a hivatalos neve Blue Gene/Q), ami ha 2012-ben elkészül, négyszeresen előzi majd meg a kínai világbajnok gép számítási teljesítményét.
Mira az amerikai energiaügyi minisztérium megrendelésére készül, és nukleáris szimulációkat fog futtatni. A számítási teljesítménye el fogja érni a 10 petaflopsot, ez tízezerszer egymilliószor egymillió lebegőpontos (vagyis tört számmal végzett) matematikai alapműveletet jelent másodpercenként. Az egy petaflopsos határt egyébként szintén az IBM törte át először a Roadrunnerrel, ahogy az egy teraflopsot is (a petaflops ezrede), 1997-ben az ASCI Red nevű géppel, ami szintén az energetikai minisztériumban működött.
A gép kifejlesztése 180 millió dollárba kerül, egy példány megépítése pedig 50 millióba. A teljesítményére jellemző, hogy éves szinten 4-5 millió dollár lesz csak a gép áramfogyasztásának a számlája. Hogy a rekord számítási teljesítményt izomból, vagyis a processzorok számának növelésével, vagy valamilyen technológiai áttöréssel érték el, arról az IBM egyelőre nem beszél, de utóbbira enged következtetni az a nyilatkozat, ami szerint a Mira az első lépés a mostaniaknál akár ezerszer gyorsabb, következő generációs szuperszámítógépek megépítése felé.