További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Szeretem a jó minőségű papír jegyzettömböket, de sohasem lesznek olyan praktikusak, mint a digitális jegyzetek. A spirálfüzet korszakának véget vetettek az okostelefonok és a webes szolgáltatások, amelyekkel már nem kínszenvedés a tennivalók menedzselgetése és a jegyzetek szinkronizálása. Ezeket szinte lehetetlen megoldani okostelefon nélkül, ami mindig nálunk van, fényképeket is fűzhetünk vele a listáinkhoz, és hangosan berreg, ha azonnal elintézendő feladat vár ránk.
Ingyenes szolgáltatásokat kerestem, de ez nem jött össze, mindegyik portál csak az alapfunkciókat adja oda bárkinek, az igazán hasznos extrákat az előfizetőknek tartogatják.
Nincs benne kakaó
Megkerülhetetlen a Remember The Milk, amit az Indexben is többen használnak. A portál magyar nyelvű, fontosság szerint rendszerezi a tennivalókat, és rövid feljegyzések elmentésére nagyon jó. Az extra információk, például a témához kapcsolódó képek és linkek mentése már körülményesen megoldható. Itt az ingyenes szolgáltatások közül csak a legfontosabbak hiányoznak, az évente 25 dollárba kerülő pro verzióval lehet iPhone-ra, Androidra, Blackberryre vagy Outlookra szinkronizálni a feladatokat.
A Remember The Milk sok webes szolgáltatással összeköthető, például beépül a Netvibes és az iGoogle portálokba, de ennél is fontosabb, hogy a Twitterünkről küldhetünk feladatokat és fogadhatunk figyelmeztetéseket is. Így nem feltétlenül kell pro előfizetés, hiszen számos Twitter-kliens van mobilra, persze a mikroblog messze nem ideális platform a tennivalók kezelésére.
A profi önmenedzselőknek szánt Toodledo is csak a legegyszerűbb funkciót, a fontosság szerint rangsorolt tennivalólistát adja ingyen. A portál kinézete pocsék a sok színátmenetes fejléctől, de a Remember The Milkkel ellentétben itt részfeladatok is rögzíthetők (pl. adott ügyben kikkel kell tárgyalni), ami nagy előny.
A csoportos munkáért, a munkafolyamat teljes titkosításáért, használati statisztikákért évente 15 dollárt kell kipengetni. Kétszer ennyiért, évi 30 dollárért 5 GB tárhelyet is adnak, tehát a projektekhez tartozó fájlok is elmenthetők. Kérdés, hogy megér-e 15 dollárt az 5 GB-os tárhely, amikor a Google 6 dollárért 20 GB-ot ad.
Extrákkal kiegészítve már elég jó eszköz a Toodledo. Átlátható a tennivalók rangsora, és ha nem tudjuk, mibe vágjunk bele, egy időzítő segítségével kioszthatunk magunknak néhány feladatot, ami belefér a következő 1 órába. Van alkalmazás iPadra és iPhone-ra, ők is összekötötték a feladatlistát a Twitterrel. A papírhoz ragaszkodó konzervatív munkavállalók pedig a 110 legfontosabb tennivalót tudják kinyomtatni egy A4-es lapra, amit apró füzetté lehet összehajtogatni.
Titkos küldetés
Nemcsak a tudúkezelési buzgalmat, de még az életkedvet is simán elveszi egy rossz interfész. A Picobeat nevű alkalmazásra a Chrome alkalmazásboltjában bukkantam rá, és nagyon csalogató volt az ikonja.
Apróság, hogy a dizájn a Windows 2000-et és az Outlookot idézi, mert ettől még lehetne jó online szervezőportál. Az viszont már nagyon zavaró, hogy az új feladatokat nem a felső menüben, hanem a bal alsó sarokban kell megadni. Ezt nem elrejteni kéne, hanem a szemünk elé tolni. Teljesen kaotikus az interfész, a nyitóképernyőn jobbra van a feladatlista, a feladatok menüjében már balra van a kategóriák listája, a naptárban megint jobb oldalon van a lista. Biztosan hozzá lehet szokni, de csak mazochistáknak ajánlanám.
Végtelen jegyzetek
A Diigo annyiban különbözik az eddig említett példáktól, hogy tennivalókat egyáltalán nem kezel. Digitális jegyzetelésre jó, a Diigo kiegészít a Remember The Milket. Ha telepítjük a böngészőre a Diigo eszköztárát, akkor négyféle színnel emelhetünk ki szöveget, megjegyzést fűzhetünk hozzá. Természetesen minden ilyen tartalom megjelenik a webes könyvtárunkban.
Internet Explorerben és Firefoxban a weboldakról teljes képernyőmentés készíthető, a Chrome-os verziót most fejlesztik. A Diigo-ban elmentett tartalmak még a Google találati listáján is megjelennek, ha aktiváljuk ezt a funkciót. Az ingyenes androidos alkalmazással mobillal készített fényképeket, linkeket és saját sms-einket is elmenthetjük a weben tárolt jegyzetek közé.
Az ingyenes változatban hirdetések jelennek meg, és havonta csak öt weboldal teljes tartalma menthető el, a többi weboldalnak csak az url-je kerül a jegyzetbe. Ráadásul csak öt weboldalról készíthetünk képernyőmentést és évente csak ezer szövegkiemelésünk lehet. Az utóbbi már az évi 20 dolláros Basic hozzáféréssel is végtelen. Évi 40 dollárért mindent korlátlanul megtehetünk, és terméktámogatást is kapunk.
Dizájnos vágódeszka
A Springpad furcsa módon keveri a tennivalókat a jegyzetekkel. A szolgáltatást alapvetően jegyzetelésre találták ki, a böngészőbe épülő modullal gyorsan elmenthetjük egy weboldal linkjét, sőt azt rögtön a telefonunkra is küldhetjük. Androidos mobilon a link az értesítési területen jelenik meg, így nagyobb az esélye annak, hogy nem feledkezünk meg róla. A mobilról fényképet, földrajzi koordinátát, zenei albumok és más termékeket menthetünk el a kívánságlistánkra.
A jegyzetek mappákba rendezhetők, így könnyen különválogathatjuk a recepteket, a lakásfelújítással kapcsolatos ötleteket és a munkánkat segítő információkat. Minden mappához tartozik egy virtuális tábla, amelyen áttekinthetjük, átrendezhetjük a jegyzeteinket. Ez nem olyan profi, mint a Microsoft OneNote szoftver, de annak az ingyenes webes változatánál sokkal jobb.
Bár vannak riasztások és feladatlisták a Springpaden, ez elég nehézkesen kezelhető, erre inkább a Toodledo-t vagy a Remember The Milket használnám.
Platformfüggetlen platform
Az Evernote hasonlít a Springpadre, de nem annyira látványos az interfésze és mások az eszközei. Ez a legteljesebb szolgáltatás, használható a weben, van Macre és Windowsra letölthető szoftveres változata, mindegyik jelentős okostelefonra van kliens. Az Evernote több tucat más szoftverrel és szolgáltatással köthető össze, például horribilis 90 eurós éves díjért elő lehet fizetni a Nozbe feladatkezelőjére, amibe beemelhetők az Evernote-jegyzetek.
Az Evernote a weboldalaknak nemcsak a linkjét menti el, hanem igény esetén a tartalmát is. A jegyzetekhez hangfájlt, képet és pdf-et csatolhatunk. Bár a jegyzetekhez nem tartozik feladatkezelő, a szövegekbe beilleszthetünk gombokat, amelyeket kipipálhatunk, ha elvégeztük a mellé írt feladatot.
Természetesen az ingyenes változat korlátozott képességű, havonta csak 60 MB-ot lehet feltölteni, és hirdetések jelennek meg a felületén. Havi öt dollárért megszabadulhatunk a reklámoktól, pdf-ek tartalmában lehet keresni, és az előfizető kiemelt terméktámogatást kap.
Pénzt vagy programot?
A webes feladatkezelés nagyon előnyös, mert a projektjeinket bárhol elérjük, és könnyen készíthetünk feljegyzéseket. Az ingyenes funkciók azonban nem elegendők, és jól meg kell gondolni, hogy milyen extráért fizetünk ki évi 40-90 eurót.