További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Mekkora a Chrome fejlesztőcsapata?
Pontos számokat nem mondhatok, de az, hogy nagyjából hathetente új verziót tudunk kiadni a böngészőből, azért sejteti, hogy a csapat elég nagy, és folyamatosan bővül.
Azt azért pontos adatok nélkül is kimondhatjuk, hogy a Google sok pénzt és energiát fektet a Chrome fejlesztésébe, hogy aztán a végén ingyen adja azt. Hol van ebben az üzlet?
Közvetlenül sehol. Viszont hiszünk abban, hogy ha a felhasználóknak több választási lehetőséget adunk a böngészők területén, és jobb webezési élményt, azzal hozzájárulunk ahhoz, hogy többet és aktívabban fogják használni az internetet. Ebből pedig már tudunk profitálni.
Két és fél év éve jelent meg a Chrome 1.0, most pedig már a Chrome 10-nél járunk. Hová ez a nagy rohanás a verziószámokkal?
Ez egyszerűen egyfajta fejlesztési filozófia, nem arról van szó, hogy nagyobb verziószámot akarunk mutatni, mint a többi böngésző, mert az esetleg azt sugallja a felhasználónak, hogy a mi szoftverünk fejlettebb. Ez a tempó fekszik legjobban a fejlesztőcsapatnak, és azt hiszem, a felhasználók is jól járnak azzal, ha a böngészőbe bekerülő új elemeket, javításokat, fejlesztéseket a lehető leghamarabb megkapják.
Van még esélye teljesen új versenyzőnek betörni a böngészőpiacra, ahogy a Chrome tette 2008-ban?
Mindenképpen. A böngészők világa most egy nagyon izgalmas terület, rengeteg újítás zajlik, és még többre van lehetőség.
Pontosan milyen területeken látszik ez a sok fejlődési lehetőség?
A jövő böngészőinek a maiakhoz képest még több képességük, sokkal több funkciójuk lesz. A HTML5 és az Open Web Platform szabványok elterjedése és folyamatos fejlesztése óriási lehetőségeket nyit meg, folyamatosan tolja ki a határait annak, hogy mit is tudhat egy böngésző. Teljesítményben és funkcionalitásban egyaránt hatalmas fejlődési lehetőségek előtt áll az ipar.
Magyarországon egyes mérések szerint a Chrome megelőzte piaci részesedésben az Internet Explorert, és van olyan ország is, ahol már piacvezető. Vannak előre lefektetett tervek arra, hogy hol mikor kell megelőzni a többi böngészőt?
Tervezhetünk bármit, végső soron a felhasználók, Magyarországon például az Index olvasóinak kezében van a döntés, hogy milyen böngészőt választanak. Annyit tudunk tenni, hogy a folyamatos fejlesztésekkel igyekszünk új felhasználókat vonzani a Chrome-hoz. Igazán izgalmas dolog azt látni, amikor sikeres ez a törekvés.
Mi az oka annak, hogy az egyes országokban ennyire eltérnek a böngészőhasználati statisztikák?
Erre nem tudok olyan választ adni, amiben magam is biztos lennék. Mindenhol mások a mai böngészőpiac kialakulásának előzményei, mások a helyi igények, körülmények és talán az internetezők ízlése is.
Az EU által a Windowsba kötelezően beépíttetett böngészőválasztó képernyő sok új felhasználót hozott?
Nehéz lenne megmondani, hogy a Chrome-felhasználók táborának növekedéséből pontosan mekkora részért felelős az EU-s szabályozás bevezetése. Az biztos, hogy a böngészőválasztó képernyőnek az egész piacra nézve nagyon hasznos oktató funkciója van: ráébreszti az embereket arra, hogy többféle böngésző létezik, szabadon lehet választani, és nincsenek rákényszerítve arra, hogy azt használják, amit eléjük tesz az operációs rendszer.
Egy kezdő felhasználó szemében viszont az összes böngésző tök ugyanolyan. Hogyan lehet őket meggyőzni a váltásról?
Három dologra összpontosítunk, ami az átlagos vagy kezdő felhasználók számára is fontos és szemet szúró: sebesség, egyszerűség, biztonság. Remélhetőleg a Chrome-ot minden felhasználó gyors, egyszerűen kezelhető és biztonságos böngészőnek tartja. Elvégre a sebességtesztekben rendszeresen az élmezőnyben végzünk, és a legutóbbi verzió volt az egyetlen, amit a kanadai hekkerkonferencia Pwn2Own versenyén nem sikerült senkinek feltörni.
A fejlesztőcsapat nyilván figyelemmel követi a konkurens böngészők új verzióit. Mi volt a vélemény a Firefox 4-ről és az IE9-ről?
Mind a kettő jelentősen gyorsabb, mint az elődeik voltak, és ez mindenképpen jó.