Agyként működik az IBM új processzora
A prototípusok egyebek közt képesek játszani a Pong nevű játékkal, elszámolnak 0-tól 9-ig, és navigálni is tudnak. Ebből azért jól látszik, hogy a csip még nem olyan összetett, mint az emberi agy.
Két processzormag készült 45 nm-es gyártási technológiával, ugyanúgy szilíciumból, mint a hagyományos processzorok. Felépítésük azonban nem lineáris, hanem az emberi agy neurobiológiai struktúráit idézi. Ezáltal lehetővé válnak olyan alapfunkciók, amelyek az emberi érzékeléshez, felismeréshez és reagáláshoz hasonlítanak.
A magok 256 idegsejt-szerű egységet tartalmaznak. Az egyik magban 262 144 programozható szinapszis, a másikban 65 536 tanuló szinapszis található.
A projekt célja többek közt egy olyan számítógép kifejlesztése, amely felszívja az adatokat, elemzi őket, majd erre építve dinamikusan újraformálja magát és cselekszik. A Neumann János-féle működési elvtől eltérően az új csippel működő komputerek a tervek szerint maguk szereznek tapasztalatot, tanulnak, felismerik az összefüggéseket és feltevéseket képeznek majd.
A jövőben az informatika alkalmazása egyre nagyigényűbb lesz, amit a mai eszközökkel nem lehet hatékonyan szolgálni - fogalmazott Dharmendra Modha, a kutatóintézet projektvezetője. A prototípusok a számítógépek és alkalmazások új generációját harangozzák be a gazdaságban és a tudományban a kutatók szerint. Az, hogy mikor lehet kész termékként bevetni őket, még nem ismert.
A SyNAPSE (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics) projekt az amerikai védelmi minisztérium égisze alatt működik, 2008 óta dolgoznak rajta az IBM mellett a Hewlett-Packard, a General Motors és a Boeing kutatói.