A Telesar V elnevezésű robotot japán tervezői úgy építették meg, hogy az képes legyen követni az emberi irányítást, eközben pedig a robotot irányító ember ugyanazt látja, hallja és érzi, amit a gép – hasonlóan ahhoz, ahogy az Avatar című film főszereplője is egy másik testet irányított. „Amikor felveszem a készüléket, és mozgatom a testemet, a saját kezeim helyett a robotkezeket látom. Ha megmozdítom a fejem, nem abból a szemszögből látok, mint korábban” – számolt be tapasztalatairól Szo Kamuro, a robot egyik megalkotója, majd hozzátette: mindez olyan érzés, mintha valóban robottá vált volna.
A Telesar (TELExistence Surrogate Anthromorphic Robot) kezelője különleges felszerelést – sisakot, kesztyűt és mellényt – visel, amellyel irányítani tudja a gépezet működését. A kesztyű vékony poliészterből készült, amelyet félvezetők és apró mozgásérzékelők szőnek át – ez lehetővé teszi, hogy viselője érezze, amit a robot éppen megérint. Az eszköz képes különbséget tenni a sima és a göcsörtös, a meleg vagy a hideg felületek között is, a robot szemei által érzékelt kép pedig három dimenzióban jelenik meg a kezelő előtti képernyőn.
Tacsi Szuszumu, a Keito Egyetem professzora szerint a robotoknak olyan környezetben lehet hasznát venni, ami az emberekre nézve kockázatos lehet. Egy elképzelés szerint a tavalyi földrengés és szökőár után megrongálódott fukusimai erőműben is alkalmazni lehetne ilyen androidokat. A professzor szerint fontos, hogy olyan robotok készüljenek, amelyek radioaktív környezetben is tudnak dolgozni – a projektnek ez volt az egyik célkitűzése.