További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Ránézésre szinte lehetetlen megkülönböztetni egymástól a régi és az új iPadet (ezt nevezzük az egyszerűség kedvéért iPad 3-nak), amit a Gizmodo is kihasznált: az iPad 2-t a dolgozók kezébe nyomta, azok pedig áradoztak, hogy milyen jó lett. Amíg csak az iPad 3-at láttam magam előtt, fel sem tűnt a kijelző szépsége. A rendszer ugyanolyan gyors, mint az előző modellen, a táblagép működésében nem látszott semmi lényeges különbség. Azonban fél óra elteltével, amikor az iPad 2 került elém, elkezdtem hunyorogni és dörzsölni a szemeimet, mert azt hittem, hogy a kijelző vizsgálata közben elhomályosodott a látásom. Korábban nem tűnt fel, hogy az iPad 2-n (és a saját androidos tabletemen is) ennyire maszatos a betűk széle. De vajon mire jó ez a szuper kijelző, érdemes emiatt lecserélni a régi modellt?
Egy percig sem ellenkeznék a szakértői elemzésekkel, amik kimutatták, hogy az iPad 3 kijelzője jobb minden más kijelzőnél, amennyiben figyelmen kívül hagyjuk a pontosan kalibrált professzionális monitorokat. A nagy felbontású iPadnek elsődleges célközönsége is a profi júzer, akinek számít a felbontás.
A fotósok és grafikusok munkáját segíti, hogy kontrasztosabb képeket látnak a kijelzőn. Próbaképpen feltöltöttem ugyanazt az utcai fotót a két iPadre, és amíg a régi modellen csak elmosódott rendszámtáblák vannak, az iPad 3-on a sorban harmadik autó rendszáma is olvasható. Az iPad 3-on a fotómodellek apró pattanásai is szembetűnővé válnak, és a divatfotós gyorsan elsimíthatja a csúnya kitüremkedéseket az Adobe Photoshop Touch képszerkesztővel.
Mostanáig az iPad gyógyászati alkalmazása is problémás volt. Az orvosi szoftvereket hitelesítésével is foglalkozó amerikai gyógyszerhatóság (FDA) az alacsony felbontás miatt eddig csak egyetlen radiológiai alkalmazást engedélyezett. Az alacsony felbontású kijelzőn az orvosnak többet kell bogarásznia a képen, amíg megtalálja a vizsgálat szempontjából érdekes részeket. A 2048x1536 pixeles kijelzőn nagyítás nélkül is láthatóvá válhat a csont vékony repedése. Nyilvánvaló előnnyel jár, ha egy röntgenképet (vagy bármilyen más, MRI, PET vagy CT felvételt) bármikor elemezni tud egy szakorvos.
Az új iPad hasznos lehet még a terepen dolgozó építészeknek, távközlési és informatikai szerelőknek is, mert részletesebb tervrajzokat láthatnak.
Bájtos bajok
Van azonban hátránya is a nagy felbontásnak, amivel először a Wired magazin letöltésekor szembesültem. Az amerikai magazin áprilisi száma az első, amit már a nagy felbontásban is elkészítettek, és ez a változat 560 megabájtos. Az iPad 2 normális felbontásán ugyanez a szám csak 330 megabájtot foglal el. A több mint kétszáz megabájtos különbséget ráadásul úgy érte el a Wired, hogy a reklámokat még nem cserélte nagyobb felbontásúra, azok ugyanolyan raszteresek, mint az iPad 2-es verzióban. Mekkora lesz ez az újság, ha minden apró részletet a kijelzőhöz igazítanak?
Váratlanul érheti a felhasználót, hogy a nagyobb felbontású tartalom nagyobb adatforgalmat generál, főleg akkor, ha a mobilszolgáltatók csomagjai nem igazodnak a megnövekedett igényekhez. Aki elkezd 1080p felbontású videókat, 6 megapixeles fotókat és felújított programokat letölteni, azzal a problémával is szembesülhet, hogy alig másolt fel valamit a táblagépre, mégis elfogyott a tárhely. Intenzív használathoz érdemes legalább 32 gigásat venni.
Elméletileg elkerülhető a belső tárhely bővítése, ha egy hálózati merevlemezről játsszuk le a tartalmakat, de a gyakorlati próbán ennek az ellenkezője derült ki: a hároméves Macbook Pro által simán lejátszott 1080p full HD film a táblagépen teljesen élvezhetetlen volt, szétesett a kép. Mindezt úgy, hogy egy jó képességű Linksys E3200 wifi router alig egy-másfél méterre volt a tablettől.
Meleg érintés
Nagy kár, hogy az Apple nem tél közepén dobta piacra az új iPadet, mert a januári fagyokban jól jött volna kézmelegítőnek. Terhelés alatt érezhetően melegszik a tablet, de a hatás sokkal enyhébb, mint a komolyabb teljesítményű laptopoknál, amelyek napi 8 órán át fűtik a csuklónkat és a tenyerünket. Érdemes védőtokot venni az iPadhez, ami távol tartja a kezünktől ezt a meleget.
Az iPad 3 másik akut problémája az akkut érinti. Teljesen feltöltve, közepes fényerőn, programok futtatása nélkül 11,6 óra alatt merül le a gép a szakértői elemzések szerint, ám ez csak akkor igaz, ha az akkut több mint öt és fél órán át a töltőn hagyjuk. Kicsit zavaró, hogy amikor az iPad százszázalékos töltöttséget jelez, akkor valójában csak 90 százaléknyira van feltöltve, és emiatt 1,2 órával hamarabb lemerül. Az Apple ezt azzal indokolja, hogy a túltöltés miatt romlik az akku élettartama, ami elég furcsa érv, mert az iPadhez hasonló inteligens eszközök általában maguktól lekapcsolják a töltést, ha száz százalékra ér a mutató.
Elsőként vagy olcsón
Vannak hibái az iPad 3-nak, de ettől még elég jó tablet, csak át kell gondolni, hogy melyik modellre van szükségünk. Böngészéshez elég az iPad 2 alapmodellje, de akinek megromlott a látása, annak érdemes befektetnie a kontrasztosabb iPad 3-ba. Illetve a profi felhasználók közül annak való az új iPad, akinek a munkája miatt szüksége van a jó felbontásra. Az Angry Birds a grafikától nem lesz izgalmasabb. Érdemes azonban figyelni a konkurenciát is, mert az Android is szépen fejlődik, és idén megjelennek a 1920*1080p felbontású kijlezők felszerelt modellek.
Azt még nem tudni, hogy ár alapján az iPad lesz-e a nyerő, mert még csak pletykaként hangzott el, hogy 749 euró lesz a 64 gigabájtos tárral és mobilnettel felszerelt Acer Iconia A700. Az Acer elég agresszív árpolitikát folytat, tehát a hasonló csúcskategóriás androidos készülékek valószínűleg ennél is többe kerülnek majd, tehát nagyjából egy szinten lesznek a top iPad 3-mal, ami 799 euró. Egyelőre vonzóbb ajánlatnak tűnik az iPad 2, amit 399 euróért árulnak.