Falra fújható akkumulátort fejlesztettek
Az texasi Rice egyetem kutatói által fejlesztett eljárás, bár nyomokban hasonlít a folyékony napelem koncepciójához, mégis vadonatúj elképzelésre, a festékszóróval különböző felületekre felfújható akkumulátorra épül. A különleges összetételű festéket öt rétegben kell felfújni, hogy működőképes legyen, a lítium-ion alapú anyag pedig több felülettípusra, például üvegre, kerámiára, fémekre vagy akár rugalmas polimerekre is felfújható.
Az első kísérletek ígéretesnek bizonyultak. A kutatók kilenc fürdőszobacsempére juttatták fel az akkumulátor-réteget, ami 2,4 volt feszültségű áramot állított elő. Ez elegendő volt ahhoz, hogy egy feltöltéssel hat órán keresztül táplálja azt a világító ledcsoportot, amelyből a kutatók a RICE betűit formázták meg.
Az energiaforrásként használható festékréteg a fejlesztők tapasztalatai szerint hatvan feltöltési és kisütési ciklust követően sem vesztett számottevően a kapacitásából. Neelam Singh, a Rice egyetem végzős tanulója, a kísérletről szóló tanulmány vezető szerzője szerint a technológia a modern eljárások segítségével továbbfejleszthető, a kutató nagy potenciált lát a napelemekkel együtt kialakított festékakkumulátorokban. Singh szerint a festékszóró alkalmazása ma már mindennapos az építőiparban, így nincs komoly technológiai akadálya annak, hogy a találmány paradigmaváltást hozzon az energiaiparban.