Meglepően ügyes a két lábon járó robot
Korábban több, kevésbé sikeres kísérletet láthattunk már a két lábon járó robotok terén, most azonban az Arizonai Egyetem munkatársai egy olyan megoldással jelentkeztek, ami minden eddiginél pontosabban, bár szokatlanul laza stílusban másolja az emberi járást.
A robot kifejlesztéséhez a kutatók az emberi test működését vizsgálták meg alaposabban, azon belül is arra voltak kíváncsiak, miként járulnak hozzá a gerincvelőben elhelyezkedő, központi ritmusgenerátornak (central pattern generator, CPG) nevezett neuronhálózatok a végtagokat mozgató izmok koordinálásán alapuló ritmikus mozgások létrehozásához. A felismeréseket a megfelelő módon digitalizálva, majd a speciális szenzorokkal felszerelt robotlábakba ültetve anélkül sikerült minden eddiginél élethűbben gyalogló gépet létrehozni, hogy a korábbi próbálkozásoknál felhasznált hatalmas számítási teljesítményhez hasonlót kellett volna alkalmazniuk a szakembereknek.
A kutatók szerint a CPG vizsgálata arra is magyarázatot ad, hogy a gyerekek miért képesek már azelőtt lépegetni, hogy igazából megtanulnának járni – a speciális neuronhálózat gyárilag bennünk van, és születésünktől kezdve működőképes.
A robotláb fejlesztésének a fenti videón, illetve a minket minél jobban utánozó robotok kialakításán túl is van értelme, az emberi járás neurális hátterének és működésének jobb megértésével új és hatékonyabb módszerek jelenhetnek meg azon gerincsérült betegek ellátásában, akiknek a balesetük után újra kell tanulniuk a járást.