További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Története során először zárt veszteséggel egy pénzügyi negyedévet a Microsoft - pontosabban azóta, hogy tőzsdére lépett, és nyilvános a pénzügyi mérlege. 26 éven át minden egyes negyedévet kisebb-nagyobb (inkább nagyobb, méghozzá több milliárd dolláros) profittal zárt a cég, elsősorban a Windows operációs rendszer és az Office irodai programcsomag bevételeinek köszönhetően. A veszteséges üzletágak, mint a korai időkben az Xbox és a szórakoztató elektronika, vagy az online divízió nem tudtak annyi mínuszt termelni, hogy negatívba vigyék a mérleget, egészen mostanáig.
Az előzetes adatok szerint a legutóbbi negyedév mérlege 18,06 milliárd dolláros forgalom mellett 492 milliós veszteség volt. A negatív eredményért egy öt évvel ezelőtti, elég rosszul elsült üzlet felelős: a cég 2007-ben vásárolta fel az Aquantive online hirdetéskiszolgálót, hogy azzal erősítse pozícióit a Google elleni, vesztésre álló harcban az online reklámszervezési piacon. A harc azóta is vesztésre áll, és az öt éves szerződés értelmében a Microsoftnak most kellett a 6,3 milliárd dolláros vételárral csaknem megegyező, 6,2 milliárdos értékcsökkenést elkönyvelnie a mérlegében.
Ironikus, hogy az Aquantive ára éppen azért szökött ilyen magasra, mert a Google is licitált a cégre. Miután a Microsoft ajánlatával már nem tudott lépést tartani, a Google jóval olcsóbban, 3,2 milliárdért vette meg a konkurens DoubleClicket, amire építve azóta is fölényes piacvezető az online hirdetésszervezési bizniszben. A Microsoft hiába vette át a Yahoo kereséseit, és hiába öl milliárdokat a Bing népszerűsítésébe, a legfrissebb adatok szerint a keresője piaci részesedése 26 százalékra csökkent a tavaly ilyenkori 27-ről.
A történelmi veszteség ellenére a Microsoftnál bizakodóan tekintenek a jövőbe. Az Aquantive-bukta egyszeri tétel a költségvetésben, a mérleg enélkül 5,7 milliárdos profitot mutatna, vagyis a Microsoft üzletágai az online-on kívül továbbra is kiemnelkedően jól működnek. Ráadásul október végén jön a Windows 8, és azzal az Office 15, ami garantáltan nagyon sok pénzt fog hozni a konyhára. És megjelenik a Windows Phone 8, a Windows RT tabletes operációs rendszer, és a Surface táblagép is, ami tovább lendítheti a következő negyedéves bevételt, hosszú távon pedig az Apple-nek állíthat komoly konkurenciát a táblagépek piacán.
A tőzsde láthatóan nem riadt meg a veszteség hírétől, a Microsoft papírjainak árfolyama ugyanis emelkedett a hír hatására 2,4 százalékot. Ezzel a Microsoft részvényárfolyama már 20 százalékkal áll magasabban annál a szintnél, ahogyan az évet kezdte, elemzők szerint ez a Windows 8 körüli felfokozott érdeklődés hatása.