Sosem lehet tudni, milyen csúcstechnika porosodik az amerikai titkosszolgálatok raktáraiban, vagy hogy a jövő melyik csodafegyverének prototípusán dolgoznak a mérnökök a legnagyobb titokban, de egy most előkerült felvétel alapján a kémrovar már 40 éve lejárt lemez.
A kis méretű robotszitakötő eredeti célja az lett volna, hogy észrevétlenül jusson a lehallgatandó beszélgetések helyszínére. Érdekesség, hogy először a miniatűr lehallgatóberendezés volt meg, és csak utána láttak neki az álcázott hordozóeszköz kifejlesztéséhez. Az első tervekben még dongó formájú volt a robot, de a mérnökök letettek a tervről, mert a dongó repülési stílusa miatt csak nehezen lett volna irányítható.
A szitakötő egy rovarszakértő tanácsára került képbe, a robotot pedig egy óraműves mester építette meg. A szárnyak mozgásáról egy oszcillátor gondoskodott, a tolóerőt egy miniatűr benzinmotor szolgáltatta. A lehallgatáshoz szükséges adatátvitelt az a lézerdióda tette lehetővé, ami egyébként a repülési magasság meghatározását is segítette. A prototípus hatótávolsága 200 méter volt, és hatvan másodpercen keresztül tudott a levegőben maradni. A drónok ősatyja azonban még a legkisebb széllel sem tudott megbirkózni, így az első prototípus kidolgozása után leálltak a kísérletek – erre utal legalábbis az, hogy most láthatjuk a korábban titkosított felvételt
A rovarkopter nem az első olyan CIA-projekt, amiről fellibben a fátyol, korábban már bemutatták a Charlie nevű robothalat is. Arról nincs igazán hír, hogy ma min dolgozik az amerikai titkosszolgálat, de a védelmi minisztérium fejlesztésért felelős ügynöksége, a DARPA, szinte hetente tesz fel egy videót valami érdekességről – néha robotgepárdról, néha hanggal működő tűzoltókészülékről.