További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Lesz-e elég alkalmazás a Windows Store-ban a Windows 8 és Windows RT bő három hét múlva esedékes megjelenésekor? – ezt a nyugtalanító kérdést teszi fel az amerikai PC World tegnapi cikke. Amint az ismert, ebből az áruházból vásárolhatók meg vagy tölthetők le ingyen a Microsoft új operációs rendszerének egykor Metro, újabban Modern UI nevű grafikus felületére fejlesztett appok.
A cikk szerzője szerint ezek száma és minősége is fontos tényező lehet abban, hogy mennyire lesz érdekes a fogyasztók számára az új platform vagy legalábbis annak megkerülhetetlenül előtérbe helyezett új, érintésbarát interfésze. Mivel az x86/64-es rendszerekre írt Windows 8-on desktopalkalmazásként futtathatók a korábbi windowsos szoftverek, elsősorban az ARM-kiadás, a Windows RT sikere múlhat a Store kínálatának színvonalán.
Kínálat, az nincs
A cikk azt állítja, hogy a Microsoft áruháza ma gyakorlatilag kong az ürességtől. Pedig a tapasztalatok valóban azt mutatják, hogy egy szoftverplatform sikere nagyban függ az arra elérhető alkalmazások számától. Példaként az Apple App Store-t és a Google Playt említi a szerző: ezekben 675, illetőleg 700 ezer alkalmazás található. Ezeknek csak a töredéke ténylegesen hasznos program, ami azonban feltehetően ugyanígy igaz lesz a Windows Store-ra is.
Márpedig ebben jelenleg körülbelül 2500 app érhető csak el – legalábbis a kifejezetten ezt vizsgáló WinAppUpdate.com becslése szerint –, és ezek 93 százaléka fut Windows RT-n is. „Hogy el van-e maradva a Windows Store? Szerintem igen, a termék startja előtt egy hónappal szívesebben látnék itt egy jóval nagyobb számot” – mondta a lapnak Wes Miller, a statisztikát készítő szakértő.
Jelenleg a játékokból van a legtöbb, de például a közösségi, irodai vagy vásárlási appok kategóriájában igen szerény a választék. A szerző megkérdezett egy másik elemzőt is, aki szerint a gyenge alkalmazáskínálat valódi 22-es csapdája a Microsoft számára. „A fejlesztők nem fognak fejleszteni, amíg nincs elég felhasználód, de a felhasználók addig nem fogják használni a rendszered, amíg nincs elég app” – magyarázta Rob Enderle. A szakértő azt mondja: ugyanez a baj a Windows Phone alkalmazásboltjával is, pedig az nem most indult.
Kevés a húzóapp
Hiányzik nagyon sok húzónév is. Igaz, hogy a játékok között megtalálható a Cut the rope vagy a Fruit ninja, és van a Wikipediának vagy az Amazon Kindle-nek is alkalmazása, számos, a felhasználók millió által napi szinten használt app egyszerűen nem elérhető (ilyen a Facebook, a Twitter, a Dropbox, a YouTube, a Google Maps – hogy csak néhányat említsünk). A cikk szerint a fejlesztők egyelőre nem is sietnek, éppen azért, mert kevés a felhasználó, márpedig pénzt keresni csak nagy potenciális vevőkörrel lehet. Az irodai szoftvereket készítőket például egyértelműen elriaszthatja, hogy a Microsoft a Windows RT-hez ingyen adja az Office alapalkalmazásait.
Valószínűleg a Microsoftnak van még ez-az a tarsolyában a Windows Store indulásához, de az feltehető, hogy az új operációs rendszer startjára nem lesz elég minőségi app elérhető a boltban – állítja a cikk.
A teljes képhez ugyanakkor hozzátartozik, hogy a nemcsak az alkalmazások számában, de életkorban is jóval előrébb tartó App Store és Google Play sem indult sokkal jobban. A műfajt megteremtő előbbi 2008. júliusi startjakor 500 app volt elérhető (igaz, egy évvel később mát 55 ezer), míg az Android Market 5 hónappal az indulása után is mindössze 2300 alkalmazást tartalmazott.