Hekkerek miatt omlott össze a net Iránban
Komoly kibertámadás érte szerdán Irán kritikus infrastruktúráját, és a nagy telekommunikációs cégeit, jelentették be hivatalosan magas rangú iráni kormánytisztségviselők. Az internet az országban súlyosan lelassult, egyes részei elérhetetlenné váltak, másokat elővigyázatosságból központilag lekapcsoltak. A támadás forrását egyelőre nem sikerült azonosítani, de a hivatalos közlemény szerint az invázió nagyon erős és szervezett volt, és fő célpontjai az ország telekommunikációs és olajipari cégei, illetve nukleáris létesítmények hálózatai voltak. Irán többször vádolta már meg Izraelt és az USA-t azzal, hogy online támadásokat hajt végre iráni célpontok ellen. A Forradalmi Gárda, Irán katonai elitszervezete is többször hangoztatta, hogy felkészült a cyberháborúra az ország ellenségeivel szemben (a mostani összeomlás persze megkérdőjelezi, hogy mennyire volt felkészülve az iráni védelem).
Iránban a világon az egyik legszigorúbb az internet ellenőrzése, illetve cenzúrája. A közösségi oldalak és a YouTube 2009 óta be vannak tiltva, amikor ezeken az oldalakon szerveződtek az Ahmedinezsád elnök újraválasztása ellen tiltakozó megmozdulások. Múlt héten az ország letiltotta a netezői elől a Google és a Gmail szolgáltatásait is.
Az elmúlt években több, speciálisan Irán, illetve iráni nukleáris létesítmények, kormányhivatalok és olajipari cégek ellen írt és bevetett vírus tűnt fel a neten, a leghíresebb a Stuxnet vírus volt, ami urándúsító centrifugák működését szabotálta, de nagy port vert fel a Flame kémprogram is, amit minisztériumok hálózataiban fogtak meg. Független szakértők valószínűnek tartják, hogy valóban amerikai és izraeli eredetűek voltak ezek a vírusok.
A támadások hatására Irán nemrég bejelentette, hogy a nemzetbiztonsági kockázatok miatt országot inkább teljesen leválasztja a publikus internetről, és saját belső hálózatot épít helyette. Valószínűleg ez sem jelent majd tökéletes védelmet a vírusok ellen, hiszen például a Stuxnet sem a neten, hanem egy fertőzött pendrive-on jutott be az atomlétesítmények hálózatába.