Ötmilliárdos kár az informatikai iparban
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Laufer Tamás az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) elnöke szerint mintegy ötmilliárd forint veszteséget könyvelhettek el a hazai kis- és közepes informatikai vállalkozások a játékgépekkel kapcsolatos, egymással ellentétes parlamenti döntések miatt. Laufer emlékeztetett arra, hogy a törvényhozás szűk egy éve informatikai fejlesztésekre sarkallta a piac szereplőit, de idén megtiltotta a működésüket. Az ilyen döntési folyamatok is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az egyébként is szakemberhiánnyal küzdő szakma egy része elhagyja az országot, pedig a szakember szerint az informatikai és távközlési szektor főszerepet játszhatna a magyar szakképzett munkaerő itthon tartásában.
Laufer szerint egyre nagyobb problémát okoz a kiemelten szaktudásigényes hazai IKT-szektorban a jól képzett szakemberek, köztük a frissen végzett diplomások hiánya, elvándorlása, ami tovább gyengítheti az egyébként is régóta szakemberhiánnyal küszködő szektort. Magyarország emiatt komoly beruházásoktól is eleshet, többek között azért, mert a nemzetközi cégek - elsősorban a nehezen áthidalható kulturális különbségek miatt - egyre több infokommunikációs termék gyártását hoznák vissza a Távol-Keletről a kelet-közép-európai térségbe.
Stratégiai megállapodásra lenne szükség
Az IVSZ elnöke azt javasolja, hogy a kormány az összességében 100 milliárd forint értékben exportáló szoftverfejlesztő cégek csoportjával kössön stratégiai megállapodást. Laufer úgy látja, egy modern, munkalapú társadalomnak erős pillére a magasan kvalifikált, minőségi munkavégzés, Magyarország pedig nem mondhat le a fejlődésről, és nem engedheti meg magának, hogy a világ technológiai fejlődésével ne tartson lépést.
Laufer azt is hangsúlyozta, hogy gyengélkedő informatika és távközlés esetén nincs jövő, nincs fejlődés; ha a hazai IKT-szektor nem tud a megfelelő ütemben fejlődni és beruházni, akkor nem fog tudni megfelelő ütemben új munkahelyeket kialakítani és jól képzett szakembereket itthon tartani egy olyan ágazatban, amelynek technológiai vezető szerepe és a fejlődésre gyakorolt szerepe az egész világra jellemző.
Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár Laufer Tamás felvetésére reagálva felkérte az IVSZ-t, hogy delegáljon tagokat a kormányközi vegyes bizottságokba. Az államtitkár szerint ez egy első és fontos lépés lehet abban, hogy szoftverexporttal foglalkozó hazai cégek számára új üzleti lehetőségek nyíljanak, például az Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában felállított kereskedőházak révén, vagy az egészségügyi informatika fejlesztésében, valamint a kormány által nemrégiben Kuvaitban kötött innovációs együttműködésben.