Karácsonykor lefagyott az Amazon felhője
Habár az Amazon szilárdan tartja pozícióját az online boltok piacán, és idén is ők lettek a leginkább ügyfélbarát cég, felhőszolgáltatásuk, az Amazon Web Services (AWS) újabb presztízsveszteséget szenvedett el. Épp karácsony este történt üzemzavar, ami miatt az AWS-re támaszkodó amerikai videószolgáltatás, a Netflix előfizetői nem élvezhették kiválasztott filmjeiket.
A közel egynapos leállás a kanadai, az egyesült államokbeli és a dél-amerikai előfizetőket érintette. Az idén már a harmadik komoly hibát produkáló AWS számára nyilván különösen fájó, hogy a virginiai központban fellépő hiba az év üzleti szempontból is legkiemelkedőbb napján történt.
A történteket elemző szakértők szerint hogy a felhőszolgáltatásokban is úttörőnek számító Amazon bakijai nem tesznek jót a cloud computing fejlődésének, mivel erősítik a kételyeket: Ráadásul a stagnáló gazdaság miatt a jövőben egyre inkább az idén hatéves, annak idején az egyik elsőnek számító AWS-re támaszkodni kívánó vállalat középtávú terveit is romba dönthetik, az Amazon ugyanis egyre nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy felhőszolgáltatásokkal nyerje meg magának a vállalati szféra szereplőit.
A piacvezetőnek számító AWS-nek olyan ügyfelei is vannak, mint a Pinterest, a Shazam vagy a Spotify, és mindeddig hihetetlen mértékben növekedtek: idén 2 milliárd dolláros árbevétellel számolnak, és az évi közel 50 százalékos bővüléssel számolva hat év múlva már 20 milliárd dolláros forgalmat jósolnak az üzletágnak.
Elemzők szerint a szektor nagy kérdése az, hogy az időnként fellépő üzemzavarokat vajon képesek-e kompenzálni a felhőnek az ügyfelek számára nyújtott előnyei: az olcsóság, a rugalmasság, a testre szabhatóság. Könnyen elképzelhető, hogy a leállások tapasztalatai elvezetnek oda, hogy az újrakonfigurálással, több biztonsági elemmel ellátott rendszerek olyan szintre minimalizálják a kockázatokat, hogy a bérelhető felhő a lehetséges gondok ellenére is egyre vonzó lesz a nagy kapacitást igénylő szolgáltatások számára.
A konkrét hibáról az AWS szóvivője egyelőre csak annyit mondott el, hogy a leállás összefüggésben van az áprilisban, illetve júliusban tapasztalt hibával, amikor az Elastic Load Balancing nevű forgalomirányító szolgáltatás nem működött megfelelően. Az üzemzavar a legrégebbi adatközpontjukban következett be.