![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
![Működő prototípus](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/368/3682/36822/3682266_04eeab642c8594e194388d10a16dfe7b_wm.jpg)
Az amerikai Thiel Foundation Breakout Labs bejelentette, hogy radikálisan új megoldással állt elő az olcsó és tiszta energiaelőállítás terén. Az általuk Atmospheric Vortex Engine-nek (AVE) elnevezett, egyelőre csak elméletben létező szerkezetben egy szabályozott tornádó hajtana több turbinát, így állítaná elő az energiát.
Az ötletet egy kanadai mérnök, Louis Michaud jegyzi a Western Universityről. Tervei szerint meleg és nyirkos levegőt nyomnának a keringető állomásra, ahol az növekvő és erőteljes örvény formáját venné fel.
A felmelegített levegő és a felette lévő atmoszféra közötti hőmérsékletkülönbség hajtaná meg a turbinákat. Az erőmű lényegében az alacsonyabb hőmérsékletű levegő örvénylésével, majd atmoszférába jutásával működne. Az így létrehozott tornádó bármikor lekapcsolható lenne a beáramló meleg levegő megszüntetésével.
A megoldás előnye, hogy nem jár szén-dioxid-kibocsátással, és nincs szükség energiatárolóra sem. Michaud számításai szerint az így előállított áram ára 3 cent (6,6 forint) lehet kilowattóránként, ami nagyon olcsónak számít.
Az erőmű átmérője 100 méter lenne, teljesítménye pedig 200 megawatt – ez nagyjából egy hagyományos, széntüzelésű erőműének felel meg. „A tornádók ereje vitathatatlan. A munkám annak alapjait fekteti le, hogyan tudjuk szabályozni és kihasználni ezt az energiát” – nyilatkozta Louis Michaud munkájának bemutatóján.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)