Eltörölték a Samsung egymilliárdos büntetését
Az amerikai szövetségi bíróság helyt adott a Samsung fellebbezésének, és megsemmisítette az Apple elleni jogi háború eddigi legfontosabb csatájának számító döntést, amiben több mint egymilliárd dolláros kártérítést ítélte meg a bíróság az Apple-nek, és kimondta, hogy a Samsung szabadalmakat sértett és formatervezési megoldásokat lopott a cégtől az okostelefonjai és táblagépei tervezésekor. Az új döntés értelmében a büntetés kevesebb mint az eredeti fele lesz, 450,5 millió dollár. Az indoklás szerint az eredeti, tavaly augusztusi ítéletben az esküdtek nem követték pontosan a bírói útmutatást az Apple-nek okozott kár megbecslésében. Az új ítélet a Samsung számláját közel 600 millió dollárral csökkentette.
A bírónő, Lucy Koh egyben új tárgyalást is elrendelt az ügyben, amelyben felülvizsgálják az összes szabadalomsértési vádat. Ez azt jelenti, hogy az ügy vége továbbra is nyitott, a büntetés az új vizsgálat eredményétől függően tovább csökkenhet, de akár vissza is szaladhat egymilliárd fölé. Az ügyet bonyolítja, hogy az Apple szerint a kártérítés összege napról napra nő, hiszen a kérdéses Samsung-készülékeket azóta is árusítják Amerikában, és ez a cég szerint folyamatos bevételkiesést okoz neki.
Az Apple eredetileg 2,5 milliárdos kártérítést követelt, amikor a pert 2011 áprilisában megindította. A Samsung azonnal viszontperelte a kaliforniai céget, szintén szabadalomsértés miatt, 399 millió dollárra. Szakértők szerint az ügy egészen az amerikai legfelsőbb bíróságig is eljuthat, és bármilyen eredménnyel is zárul, az nagyon nagy hatású precedensként jelenik majd meg a jövőben az összes hasonló perben. A mobiliparban szinte nincs is két olyan cég, ami ne állna perben egymással, a piac minden szereplője hatalmas szabadalom-portfóliókon ül, és azzal gyanúsítja az összes konkurensét, hogy azokat megsértve fejleszti a készülékeit.
A nagy médiafigyelemmel kísért amerikai per mellett a két cág hasonló jogi csatákat vív Dél-Koreában, Németországban, Japánban, Olaszországban, Hollandiában, Franciaországban, Ausztráliában és Nagy-Britanniában is, változó esélyekkel és végkimenetellel.