Windowsról Linuxra állítják át a nemzetközi űrállomáson az űrhajósok által használt laptopokat, jelentette be a NASA. "Megbízható és stabil operációs rendszerre volt szükségünk, amit mi magunk tudunk a saját igényeink szerint alakítani, ha úgy hozza a szükség" - indokolta a váltást az űrügynökség szóvivője, Keith Chuvala.
Az asztronauták gépein a Debian Linux 6-os verziója fog futni, ami már több mint két éves, így volt ideje kiforrni és kinőni a gyerekbetegségeit. A Debianból egyébként néhány napja jelent meg az új, 7.0 verziószámú változat. Az űrállomáson, illetve a NASA földi központjaiban már eddig is sok gép futtatott Linuxot, ez az esetek többségében a Red Hat Enterprise egyik speciális változata, a Scientific Linux volt.
Linux fogja irányítani az ISS-re kerülő első humanoid robotot, a Robonaut R2-t is. Az emberszabású robotot olyan feladatokra fogják használni, amelyek túl veszélyesek vagy megterhelőek lennének egy űrhajós számára. A Linux kiemelkedő rugalmasságát mutatja, hogy robotoktól laptopokon át szuperszámítógépekig képes számítógépeket irányítani olyan környezetben, ahol a legkisebb hiba is emberéletekbe és dollármilliárdokba kerülhet.