Összerakja magát a nyomatott robot
A Harvard, a Wyss Intézet és az MIT kutatócsoportjának közös munkája a 2013-as IEEE nemzetközi robotikai konferencián bemutatott új robot, amely 3D nyomtatóval készíthető el, és utána felépíti saját magát.
A vezető tervező, Samuel M. Felton elmondta, hogy olyan robotot szerettek volna, ami a lehető legolcsóbban és leggyorsabban legyártható egy 3D nyomtatóval, és az összeszerelésére sem kell időt fordítani. A fiatal kutatók azért választották a kígyózó mozgással haladó robotot, mert ezzel jól illusztrálható, hogy az általuk gyártott technológia még az egyszerűsége ellenére is milyen összetett. A kutatócsoport szerint a nyomtatás és az alakváltás a leggyorsabb és legolcsóbb módja annak, hogy kísérleti technológiák prototípusait teszteljék.
A robot megépítéséhez úgynevezett emlékező polimereket (Shape Memory Polimer, SMP) használtak. Ezek az intelligens anyagok különféle hatásokra, például hőmérséklet-változásra változtatni tudnak az alakjukon. Az emlékező polimerek segítségével a robot mindig a kívánt alakzatba tud formálódni. Ha összeáll, a motor és az akkumulátor összekapcsolódik, és így haladni is tud, méghozzá másodpercenként két milliméteres sebességgel.