Türelmi időt kapna az internetcenzúra
Az internetes tartalmak blokkolásával kapcsolatban nyújtott be módosító javaslatot az alkotmányügyi bizottság kedden az Országos Bírósági Hivatal és a Nemzeti Adatvédelmi és a Információszabadság Hatóság kezdeményezése alapján.
Répássy Róbert igazságügyi államtitkár a büntető tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott bizottsági javaslatról azt mondta: az féléves türelmi időt enged arra az esetre, amikor nem a tárhelyszolgáltatónak kell eltávolítani a bűncselekményt megvalósító tartalmat, hanem az internetszolgáltatónak kell blokkolni azt. Ez a türelmi idő alatt önkéntes, 2014. január 1-je után viszont bírsággal is rákényszeríthető lesz az internetszolgáltató a blokkolásra.
Az államtitkár szerint ha külföldi a szerver és a tárhelyszolgáltató nem a magyar jog hatálya alá tartozik, akkor csak a belföldi internetes szolgáltató blokkolásos megoldása vezethet eredményre. A jobbikos Staudt Gábor nem értett egyet a javaslattal: „Nem gondoltam volna, hogy a kormány keleti nyitás politikája a kínai típusú demokráciák felé való nyitást jelenti”. Az MSZP-s Lamperth Mónika azt kifogásolta, hogy a bizottsági módosító javaslatot csak kedden reggel kapták kézhez. A szocialisták ezért nem is vettek részt a róla döntő szavazásban.
A jogszabálynak egyébként a gyakorlatban valószínűleg semmi értelme nincs: technikailag nagyon könnyen költöztethetők az egyes oldalak, így a bíróság hiába rendeli el, várhatóan hosszadalmas procedúrával az egyes oldalakat azonosító IP-címek blokkolását, a célpontok pillanatok alatt másikra válthatnak.
Ráadásul felhasználói oldalról is viszonylag könnyedén megkerülhető minden ilyen korlátozás, és amellett, hogy az egész jogszabály aggályos, a rendszer üzemeltetése a gyakorlatban lényegében az adatforgalom totális megfigyelését jelentené, ami plusz terheket is róna az internetszolgáltatókra.