A Microsoft megpróbálta megvenni a Nokiát
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A Microsoft és a Nokia hónapokig tárgyalt arról, hogy a finn cég mobiltelefonos részlegét (ami a teljes vállalat forgalmának nagyjából felét adja) felvásárolnák - írta meg a Wall Street Journal. Az üzlet végül azért esett kútba, mert a Nokia túl sokat kért, és hosszas alkudozás után sem sikerült közös nevezőre jutni az árról. Hogy mennyi volt az ajánlott és az elvárt vételár, az nem derül ki, a Nokia jelenlegi tőzsdei értéke 15 milliárd dollár körül mozog, viszont csak a telefonos részleg kellett volna a Microsoftnak, a válallat egyéb, hálózati eszközöket gyártó és szoftvert fejlesztő divíziói nem. Ilyen felvásárlásoknál az aktuális piaci értéknél többet szokás fizetni, így valószínűsíthető, hogy tízmilliárd dolláros nagyságrend magasságában zajlott az alkudozás.
A Microsofttól logikus lépés lenne (vagy lett volna, hiszen a lap értesülései szerint a tárgyalások végérvényesen megszakadtak) a Nokia beolvasztása, mivel a finn cég a legnagyobb, és gyakorlatilag egyetlen jelentősebb támogatója a Windows Phone operációs rendszernek. A Lumia okostelefon-sorozat ugyan sikeres, de a Nokia így is alig 3 százalékos részesedéssel bír az okostelefonos piacon, ahol az iPhone és az Android megjelenése előtt még nyomasztó fölénnyel volt piacvezető. A céget jelenleg éppen az a Stephen Elop vezeti, aki korábban a Microsoftnál volt magas pozícióban.
A Microsoft a Surface tablettel megmutatta, hogy szívesen beszáll hardvergyártóként is a mobileszközök piacára, és bár a táblagép finoman szólva nem lett világsiker, a nokiás háttérrel megtámogatva a cég új lendülettel mehetett volna neki a telefongyártásnak. A Nokia rengeteg mobilos, mobil adatátvilellel kapcsolatos szabadalommal is bír, ezek szintén erősítették volna a Microsoft pozícióját a piacon (főként a szabadalmak miatt vette meg a Google is a Motorolát 12,5 milliárdért).
Pénzügyi szempontból is jó ötletnek tűnt volna a bevásárlás a Microsofttól, hiszen a cég, ahogy a legnagyobb techvállalatok, Amerikán kívüli leányvállalatainál tartja a nyeresége és a készpénztartaléka nagy részét. Ha ezt a pénzt be akarják vinni az anyacég amerikai számlájára, azt az amerikai állam rögtön 30 százalékos adóval vágja meg. Az elmúlt hetekben egyre többet hallani fehér házi forrásokból, hogy az Obama-kormány tenni akar valamit ez ellen a legális adóelkerülés ellen, így a cégeken nagy a nyomás, hogy kezdjenek valamit az offshore milliárdjaikkal. Egy cégfelvásárlás tökéletes megoldás erre a dilemmára, hiszen azt lehet úgy intézni, hogy papíron az európai leányvállalat a vevő, így a befektetéssel anélkül kerül a megszerzett vállalat a cégbirodalomba, hogy az ára valaha amerikai számlán járt és adózott volna.
A hír hatására a Nokia részvényei enyhe emelkedésbe kezdtek a tőzsdén, szakértők szerint a tárgyalás akkor is jó hír a finn cég számára, ha az üzlet végül kútba esett, mivel az egész azt mutatja, hogy van komoly érdeklődő a vállalat iránt, ez pedig növeli az értékét.