A tőzsdei árfolyamok mozgása folytán a Google értéke megelőzte az Apple-ét, jelentette a Wall Street Journal. Ezzel a keresőóriás ma a világ legnagyobb értékű technológiai vállalata. Az előzést nem kísérte akkora médiafelhajtás, mint amikor tavaly az Apple a világ legértékesebb cégévé vált, mivel az előzés nem a széles körben használt piaci kapitalizáció (az aktuális árfolyam szorozva a részvények számával, vagyis az az összeg, amennyibe a vállalat összes részvényének felvásárlása kerülne elméletben) mérőszámában történt, hanem egy másik, a sajtóban kevésbé figyelemmel kísért, de reálisabb értéket mutató "enterprise value", vagyis vállalati érték kategóriában.
A vállalati értéket akkor kapjuk meg, ha a piaci kapitalizációból kivonjuk a cég készpénztartalékát. Egy hasonlattal élve: van egy pénztárca, amiben amiben van egy százforintos. Ha ezt megvásároljuk ezer forintért, akkor a pénztárca piaci kapitalizációja ezer forint volt, a vállalati értéke, amennyit valójában a tárcáért adtunk ki, 900.
Az enterprise value mutató jelenleg az Apple esetében 378 milliárd mínusz 145 milliárd, azaz 233 milliárd dollár, a Google-nél pedig 286 mínusz 45, vagyis 241 milliárd dollár. Az előzés hosszú folyamat eredménye, tavaly ősszel, amikor az Apple árfolyama a 700 dolláros rekordszint közelében mozgott, a Google-é pedig 650 alatt járt, a teljes vállalati értékben két és félszeres volt a különbség az Apple javára. Azóta az Apple részvényei süllyednek, és mostanra a 400 dolláros szintet is alulról súrolják, a Google viszont szárnyal, és a 900-as határt is eléri a részvényárfolyama, elemzők szerint akár ezerig is elmehet a közeljövőben.
Az Apple-t egyébként a piaci kapitalizáció kategóriájában is letaszították a trónról, a világ jelenlegi legértékesebb tőzsdei vállalata az olajipari óriás Exxon, 395 milliárd dollárral.