Az Apple a világ legnyereségesebb cége
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A világ egyik legelismertebb gazdasági lapja, a Fortune közzétette szokásos éves listáját a világ legnagyobb és leggazdagabb vállalatairól. Az összeállítás az idén március végén zárult pénzügyi év adatain alapul, és idén a bevétel, illetve a profit mellett új kategóriákban is rangsorolták a cégeket. Ilyen például a nyereségesség, vagyis az éves profit a forgalomhoz, illetve a cég teljes eszközkészletéhez viszonyított aránya. Utóbbi kategóriában az Apple vezeti a világranglistát 24 százalékos arányszámmal, de előbbiben is csak egy százalékkal marad le a bajnok Industrial and Commercial Bank of China mögött. A Microsoft az Apple nyereségarányának alig több mint a felét tudja felmutatni (14 százalék az eszközállományhoz képest), a Google pedig csak 11 százalékot. Tanulságos, hogy a lista legvégén, az utolsó tíz helyezett között milyen sok a technológiai cég: a Sharp -30, a Panasonic -16, a HP -12, a Nokia -10 százalékot teljesített, vagyis igen súlyos volt a veszteségük a méretükhöz képest.
A legnagyobb éves bevétel listáját az energetikai cégek uralják, a Shell az első 481 milliárd dollárral, aztán a Wal-Mart szupermarketlánc jön 469-cel, és újabb olajvállalatok, az Exxon Mobil, a kínai Sinopec és China National Petroleum, majd a BP. A top10-be éppen befér két legnagyobb autógyártóként a Toyota és a Volkswagen. A techcégek közül a Samsung érte el a legjobb helyet 178 milliárddal a 14., megelőzve az Apple 156 milliárdját, ami a 19. helyre jó. A Microsoft a maga 73 milliárdos bevételével csak a 110. helyen áll, a Google 52 milliárdja a 189. helyre volt elég.
Talán a legfontosabb lista az éves nyereséget mutató, itt az Exxon Mobil (44,9 milliárd dollár) és az orosz Gazprom (38,1 milliárd) közé ékelődött be a dobogón az Apple 41,7 milliárddal. A cég nyeresége nagyobb, mint az okostelefonos piacon a legnagyobb riválisának számító Samsungé (20,6 milliárd) és a Microsofté (17 milliárd) összesen. A top 10-et itt olajcégek és bankok uralják, utóbbiak között feltűnően sok a kínai. A lista legvégén az amerikai posta kullog 15,9 milliárd dolláros veszteséggel, de nem örülhetnek túlságosan az eredmények láttán a HP (12,7 milliárd mínusz), a Panasonic (9,1 milliárd) és a Deutsche Telekom (6,8 milliárd) vezérkarában sem.
A világ legdurvábban fejlődő vállalata a Fortune 500 szerint a China Nonferrous Metal Mining bányavállalat, ami a 2011-es adatokhoz képest 143 százalékkal növelte a bevételét, illetve a japán Nomura Holdings pénzügyi óriás, ami a nyereségét tudta a legdurvábban növelni egy év alatt: 780 százalékkal. A legtöbb alkalmazottat foglalkoztató cégek pedig a Wal-Mart (2,2 millió) és a kínai National Pertreoleum olajcég (1,65 millió).
Magyar cég egyetlen van a listán, a MOL, ami a maga 24,7 milliárd dollárnak megfelelő bevételével a lista 474. helyére futott be, 700 milliós profitjával pedig a 350. hely környékén áll egy sokszoros holtversenyben, együtt például a Vodafone-nal.