December elején a Holdra készül a Csang'o-3 ember nélküli kínai űrszonda. Küldetése során először száll le kínai űrszonda Földön kívüli égitest felszínén – jelentették be kedden Pekingben.
Az űrszonda egy Jütunak (Jáde nyúl) elnevezett, a Hold felszínét kutató holdjáró járművet is visz magával, amely december közepén kezdheti meg tevékenységét. A hatkerekű, 140 kilogrammos robot három hónapra szóló feladatot kapott. Erről Vu Cse-csien, a nemzetvédelmet szolgáló tudományos, technológiai és ipari hivatal szóvivője nyilatkozott a sajtónak.
A Csang'o-3 (Holdistennő-3) küldetése a kínai Hold-program második szakaszának része, az eddigi legbonyolultabb feladat - jelentette ki Vu, emlékeztetve arra, hogy a 2007-es és a 2010-es missziók is a soron következő lépés sikerét segítették. Hozzátette: a Csang'o-3-nál alkalmazott technológia több mint 80 százalékban új.
Ez az ország harmadik holdszondája, a Csang'o–1-et 2007-ben, a Csang'o–2-t 2010-ben bocsátották fel. Utóbbi nagyfelbontású felvételeket készített a Hold felszíni részleteiről, különösen is a Szivárvány-öbölről, amely a soron következő kínai holdszonda leszállóhelye lesz.
A feladat tejesítésével Kína a világ harmadik országa lesz, amelynek sikerül épségben űrszondát a Hold felszínére juttatni.