Harmincéves a Macintosh
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Harmincéves az Apple Macintosh, 1984. január 24-én mutatták be az azóta 128K néven ismert változatot. Az Apple külön weblappal és videóval ünnepel. Nem ez volt az első Apple-termék, az Apple I-t már 1977-ben megjelent, viszont a Macintosh indította el a céget a világuralom felé.
Az első, IBM-ellenlábasnak szánt Macintosh akkor hatalmasnak számító, 23 centiméteres (512×342 felbontású) monitorral, egérrel és billentyűzettel debütált (ami akkor még nem volt mindennapi dolog), 2495 dolláros áron (mai árfolyamon több mint félmillió forint). Sokáig nem húzta, szeptember tizedikén már befejezték gyártását, és leváltotta egy újabb modell.
A gépben Motorola 68000 processzor dübörgött, 128 kilobájtos DRAM-mal, természetesen mindenféle bővítési lehetőség nélkül. Ez okozta bukását is: a különböző hardverek nem igazán jól működtek együtt, így a gép az erősebb konfiguráció ellenére jóval lassabb volt vetélytársainál.
Azért belefért egy 3,5 colos flopimeghajtó, merevlemez viszont akkor még nem volt benne, így a hajlékonylemez 400 kilobájtos kapacitása adta az összes tárhelyet. Pont emiatt húzódott el a gép fejlesztése is: akkoriban még az 5,25 colos volt a standard, ami viszont nem volt elég megbízható. A Macbe a 3,5-es meghajtót eredetileg az Alps nevű cég fejlesztette, de ők sem haladtak elég gyorsan, így Jobs végül a Sonyhoz fordult. Érezték, hogy kevés a tárhely, ezért a bemutató után nem sokkal 495 dollárért (ma 110 ezer forint) lehetett hozzá venni külső meghajtót.
A gépbem Jobs nem akart ventillátort látni: így nagyon halk volt, viszont felemelegedése sok problémát okozott. Házi megoldásról szó sem lehetett, a házat úgy tervezték, hogy a gépet ne lehessen buherálni, azt elvileg csak a hivatalos szerelők nyithatták fel .
Elveszett videó
A bemutatón a közönség teljes extázisba került, mert a gép magát adta el Vangelis ikonikus zenéjére: beszédszintetizátorával felolvasta, hogy apja Steve Jobs, aki egyébként már a grafikusprogram bemutatóján is szerepelt, mint a számítógép atyja.
A videó külön érdekessége, hogy jó ideig nem találták, majd a TextLab akadt rá 2004-ben, 2005 január 24-én, a gép 21 éves születésnapján pedig nyilvánosságra is hozták a bemutatót. Bár nem volt ilyen irányú végzettsége, Jobs egyébként a grafikai kérdésekbe is beleszólt.
Nem ez az egyetlen emlékezetes, mozgóképes anyag, amivel az Apple akkor robbantott: a hagyományosan a reklámok miatt is kiemelkedőnek számító sporteseményen, a Super Bowlon mutatták be Steve Jobs személyes kedvencét, amiről mindenki más azt hitte, hogy bukás lesz. A géppel ellentétben ez bejött, a közönség és a szakértők imádták a kopaszokkal készült spotot.
A jó reklám ellenére az első Mac elbukott, viszont jött a frissített 512K, több memóriával, ezt már lehetett használni. Még a nyolcvanas években több mint tíz Macintosh követte, a cég közben kikacsintott a szerverek piacára is, megalkotta a PowerBookokat, MacMiniket, és bevezette a ma már iKonikusnak számító i-betűzést, jött az iMac, a Macintosh bukása után 1988-ban ezzel tért vissza Steve Jobs a céghez. A sorozatból pedig ma Macbook Pro figyel milliók asztalán, jó esetben retina displayjel.