További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Láttam már képeket korábban is a Nexus 5-ről, hiszen hónapok óta szivárognak lesifotók, majd később hivatalos képek is, mégis az első kézbevétel számít igazán. Nem csalódtam, amikor kivettem a dobozból, bár látszólag semmi különös nincs a szokásos fekete színben érkező telefonban.
De pont olyan, amilyennek lennie kell: a minimalista, minden cicomától megfosztott tiszta androidos rendszerhez minimalista dizájn is jár. Ennek megfelelően
elegáns lett a mobil, de ez már-már az unalomba hajlik.
Nagyon kényelmes kézbe venni, és egyből érezzük, ezt bizony jól összerakták. Nem recseg, nem ropog, tökéletesen illeszkedik minden egyes alkatrésze.
Vékonyabb és könnyebb, mint a Nexus 4, többen megjegyezték kézbe véve, hogy méretéhez képest kifejezetten könnyű mobil. A trendeknek megfelelően ezen a mobilon sincsenek már fizikai gombok a navigáláshoz, csak a hangerő-szabályozó és a bekapcsológomb fizikai rajta. Ezenkívül csak egy SIM-kártya slot van benne, és egy fülhallgató-csatlakozó.
A kütyü öthüvelykes, 1920×1080 pixeles, Corning Gorilla Glass 3 kijelzője igazán jó, de ha a többi cég zászlóshajóival hasonlítjuk össze, akkor nem emelkedik ki. Ez furcsa attól a mobiltól, amely Az Androidos Mobil szeretne lenni, hiszen akkor elvileg a legjobbat kellene kapnia mindenből, de lehet, hogy ez volt az egyik kompromisszum, amit az ára miatt kötöttek a gyártók.
Hardverben verhetetlen
A mobil belső tulajdonságait nem ragozzuk túl, egyszerűen mindenből a legjobbat igyekeztek beletenni, és ez meglátszik a teljesítményén is. A Google láthatóan azt akarta, hogy ne a hardverről szóljon a Nexus 5, hanem a szoftverről. Ez azt is jelenti, hogy a hardvernek a lehető legjobbnak kell lennie.
A négymagos 2,26 gigahertzes Qualcomm Snapdragon 800 processzor az egyik legjobb a piacon, ehhez jön még a 450 megahertzes Adreno 330 GPU és 2 gigabájt RAM. Igazi erőmű, és ez látszik is, amikor használjuk. Minden tesztelt mobilnál azt gondolom, hogy ennél gyorsabb már nem lehet, és nem is venném észre, de tévedtem. Látványos a különbség például a Nexus 4-gyel szinte azonos LG G-hez képest.
Kiemelkedő még az akkumulátor teljesítménye, a 2300 mAh-es akkumulátor még viszonylag intenzív használat mellett is bírja a gyűrődést,
28 óra után is húsz százalékon állt,
vagyis néhány órát még bírt volna. 802.11 a/b/g/n/ac wifit, Bluetooth 4.0, NFC és vezeték nélküli töltés van még benne. Azon nem lepődtünk meg, hogy a Nexus 5-ben sincs sd-kártya slot, a csúcskategóriás mobilokból ezt rendre kihagyják, a felhasználók elégedjenek meg a 16 vagy 32 gigabájtos tárhellyel. Ezzel nem értek egyet, de kis sóhajjal túlteszem magam rajta.
Előnyök
- kategóriájában az ára: jóval olcsóbb, mint versenytársai
- akkumulátora sokáig bírja
- mérete ellenére nagyon könnyű
- Google Now mély integrációja
- az egyik legjobb hardver a piacon
Hátrányok
- kamerájánál láttunk már jobbat
- többet vártunk a KitKattől
Új mobil, új rendszer
Elérkeztünk az egyik legnagyobb változáshoz az előző Nexus mobilhoz képest, és ez a KitKat nevű operációs rendszer, amelyet ezzel a mobillal dobott piacra a Google. Egy új Nexus mobil ugyanis nem is lenne igazi Nexus mobil, ha nem ezen mutatnák be, mit tud az Android legújabb változata. Mert akárhogy is nézzük, a Nexusoknak ez a lényege: megmutatni a mobilgyártóknak, hogy mit lehet kihozni az Androidból.
Nos, a KitKat valójában nem olyan nagy változás a Jelly Beanhez képest, valójában az utolsó igazán látványos változást az Ice Cream Sandwich hozta. A KitKat jelentősége abban áll, hogy az olcsóbb, alsóbb kategóriás és régebbi mobilokon is fut, így csökkentheti az androidos mobilok fragmentáltságát.
Amit elsőre érez a felhasználó, hogy
megváltoztattak néhány megszokott funkciót,
ami megkönnyítette például a gyors navigációt. Nem lehet már egy mozdulattal ki- és bekapcsolni a wifit, NFC-t, Bluetootht és egyéb funkciókat, szükség van még néhány felesleges kattintásra. Ezenkívül változott a menü, alapból csak két kezdőképernyő van öt helyett (de ezek számát persze lehet növelni), nagyobbak az ikonok.
Fontos változás, hogy a Google Now jóval mélyebben beépül a rendszerbe, mint korábban. Emiatt sokkal több információt is ad a felhasználónak az eddig is ismert útvonaltervezőtől a moziműsoron át a gyakran olvasott blogok legfrissebb bejegyzéséig mindent mutat. Ha például a belvárosban járva bekapcsolt GPS-szel elsétálunk egy mozi előtt, akkor a Google Now megmutatja, hogy a következő órában milyen filmekre vehetünk jegyet. És ez csak egy funkció, számtalan hasznos beállítása lehet ennek a szolgáltatásnak.
A mobil tárcsázója is változott, a gyakran hívott számokat kiemeli. A telefonos részt integrálták a térképpel és a keresővel, így ha rákeresünk valamilyen cégre, akár egy kattintással hívhatjuk is, ha fel van tüntetve a mobilszám a honlapon. A Hangouts (amit eddig leginkább csetelésre használtunk) pedig kezeli az sms-eket is. Ezzel volt is egy kis gubanc, amikor először akartam sms-ben parkolójegyet vásárolni, de néhány perc keresgélés után sikerült megtalálni, hogy kell. És nem kell aggódni, ha ugyanannak az embernek küldünk sms-t, akivel csetelünk, a rendszer külön kezeli a kettőt, nem fogjuk összekeverni.
Nexus 5 vs. LG G2
Mivel a Nexus 5-öt is az LG fejlesztette, adja magát, hogy összehasonlítsuk a dél-koreai cég csúcsmobiljával, a G2-vel. A két telefon specifikációja szinte megegyezik, a különbség a G2 javára dől el, a Nexus 5-nek ugyanis kisebb az akkumulátora (2300 vs. 3000 mAh) és csak 8 megapixeles a kamerája a G2 13 megapixelével szemben. Alapvetően a gyorsasága és használhatósága ugyanolyan a két mobilnak, pont mint a Nexus 4 és az LG G esetében.
A legnagyobb különbség persze a G2 hátlapján lévő mindenes gomb, amely megkönnyíti a navigációt, és elfeledteti, hogy mégiscsak nagy az az 5,2 hüvelyk ahhoz, hogy egy kézzel használjuk a mobilt. A másik lényeges különbség az operációs rendszer, a Nexus 5-ön tiszta Android van, a G2-re pedig a gyártó felpakolta saját világát, alkalmazásait. Ez utóbbi nem feltétlenül baj, nagyon sok értékes és hasznos van közte, de nem lenne rossz, ha lehetne törölni a nem használtakat.
A Nexus 5 kamerájáról már sok szó esett a mobil megjelenése óta.
Elég sok panasz érkezett a kamerára,
a Google egy hónappal a piacra dobás után kiadott Android frissítésben javított is a kamerán. A frissítés gyorsabb fókuszálást, főleg rossz fényviszonyok között volt ez nagyon lassú, gyorsabb fehéregyensúly számolást hozott.
Nyolc megapixeles a kamera, szerintem nagyon jó képeket készít még rossz fényviszonyok között is, igaz akkor jóval hosszabb ideig fókuszál. Mellette szól, hogy a kézremegést megpróbálja kiküszöbölni. A HDR+ funkcióval több különböző exponálású képet készít, és ebből rakja össze a tökéletes fotót. Utánozhatatlan a Google+ fotófeltöltő- és válogató szolgáltatása, amellyel összetartozó képekből automatikusan gifet készít.
Nem hiszem el, hogy a Google nem próbálkozik, de egyszerűen nem sikerül igazán jó kamerát tenni a Nexusaiba. Látszik, hogy egyelőre nem ez a prioritás náluk, és valahol érthető is, hogy nem fektetnek erre nagy hangsúlyt. Hiszen ha valaki jó és maradandó képeket szeretne készíteni, az nem a mobilja kamerájával teszi azt, hanem fényképezőgéppel. A mobil kameráját pedig arra használja, amire való: közösségi oldalakon való megosztásra.
Kell?
Nem könnyű úgy írni a Nexus 5-ről, hogy ez a legjobb ár-érték arányú mobil a piacon. A hasonló kategóriás mobilok 150-200 dollárral kerülnek többe. Ára miatt hajlamosak lennénk elnézni néhány hibáját. De nem tagadhatjuk, hogy a Nexus 5 most felnőtt a feladathoz, ez a Google zászlóshajója, sokkal inkább, mint a Nexus 4 volt, mert abból azért hiányzott néhány elég fontos funkció, mint például az LTE. Ha azt mondjuk, hogy ez a legjobb szolgáltatófüggetlen mobil a piacon, akkor nem tévedünk nagyot.
És tényleg messze kimagaslik a mezőnyből ha az ár-érték arányt nézzük. Ennyi pénzért egyszerűen nem kapunk hasonló kategóriájú mobilt. És bár néhány konkurensnél láttunk már jobb kamerát is (például a Lumia 1020-ban), ha androidos mobilt akarunk, akkor nincs más választásunk.