Nyaraljon okostelefonnal!
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A nyaralás közbeni telefontartás első számú szabálya, hogy soha, de soha ne csörögjön. Vakáción vagyunk, mindenki hagyjon békén, majd mi hívunk, ha akarunk valamit. A második, hogy a roamingtarifák ugyan sokat csökkentek, de még mindig egy kész rablás az egész, úgyhogy ha mégis beszélnünk vagy mobilneteznünk kell, azt valamilyen alternatív módon (magyarul wifivel) oldjuk meg. (És itt rögtön jegyezzük is meg, hogy összeállításunk nagyrészt külföldi nyaralásra vonatkozik, belföldön leginkább tök ugyanúgy használjuk a telefonunkat, mintha nem nyaralnánk.) Kettő az egyben megoldásnak ígérkezik a repülőgép-mód bekapcsolása, viszont az kilövi a wifit és a GPS-t is, pedig nekünk mindkettőre szükségünk lesz. A wifit minden készüléken vissza lehet kapcsolni repülőmódban is, a GPS-t csak néhányon. Ha önnél nem, marad a B-terv: egyszerűen vegye ki a SIM-kártyát a nyaralás idejére.
Miután a telefonunkból gyakorlatilag száműztük a telefonálás képességét, netkapcsolatot kell találnunk neki, mivel anélkül legfeljebb kameraként, ébresztőóraként, zenelejátszóként és kézi játékkonzolként használhatjuk (tegyük hozzá, ezek is mind létfontosságúak a nyaraláshoz). Szobafoglalás előtt mindenképpen tájékozódjunk a hotel wifihelyzetéről; alapszabályként nagyjából abból indulhatunk ki, hogy három csillag alatt a szállodák ingyen adják a wifit a szoba mellé, afölött a legtöbb esetben fizetős. Ennek persze semmi értelme, hogy a drágább helyek kérjenek még külön pénzt is az internetért, és az olcsók adják ingyen, de ez van, a szállodaipar titkai kifürkészhetetlenek. A hotelszobánkon kívüli világ wifihelyzetének feltérképezése is elengedhetetlen, ehhez a legjobb app a JiWire Wifi Finder (Android, IOS), aminek a térképére már otthon, indulás előtt letölthetjük több mint félmillió hotspot pozícióját és adatait a világ 140 országában, hogy aztán offline is használhassuk. Ha pedig van wifink, mindenünk van, és máris elértük a nyaralásunk egyik fő célját: be tudunk csekkolni Facebookon különféle helyekre, hogy idegesítsük az otthon maradt ismerőseinket.
Halló, itt a Seychelle-szigetek!
Ha már itt tartunk, elárulunk egy titkot: a Facebookon valójában a világon bárhová be tud csekkolni, akár anélkül is, hogy a szobából kilépne. A mobilos Facebook-appban a Check in menüpontnál a keresőmező kreatív használatával simán bejelentkezhetünk tetszőleges helyre, mondjuk az olcsó hostel helyett a helyi Hiltonba, a sarki kebabsütöde helyett a Michelin-csillagos sznobmenzára, kocsma helyett múzeumba, vagy a Hajógyári-sziget helyett a Seychelle-szigetekre.
Ha a telefonálást és sms-ezést egyaránt helyettesítő Skype-ot feltettük, vegyük végig, mire is lehet még jó egy okostelefon a zsebben nyaralás közben.
Hol vagyok?
A telefonba épített GPS a világ legnagyobb találmánya a szeletelt kenyér óta, és ez hatványozottan igaz, ha külföldön vagyunk. A GPS ráadásul nem igényel semmilyen online kapcsolatot,a puszta közepén is pontosan megmondja a műhold, hol vagyunk. A probléma az, hogy térképet nem tölt alá alapban, ahhoz vagy fizetős alkalmazás kell előre eltárolt térképekkel, vagy internet. Kivéve, ha trükközünk: ha még otthon (vagy a hotelben) a wifin lógva rázoomolunk a térképen arra a területre, amit meg akarunk jegyeztetni a telefonnal, az letölti a memóriába, és net nélkül is látni fogjuk. Innentől aztán nincs eltévedés - igaz, útvonaltervezés se.
Ezzel együtt az egész utazás okostelefonos felkészülést érdemes egy offline is nézhető térkép letöltésével kezdeni a célországról/városról. Ebben a műfajban legyőzhetetlen a Tripadvisor City Guides sorozata, ami a térkép mellett látnivalókkal, ajánlókkal, és a közösség által írt kritikákkal és értékelésekkel is szolgál. Nagyjából olyan, mintha egy Lonely Planet útikönyv lenne a telefonunkban (egyébként a Lonely Planetnek is vannak app-verziói az útikönyveiből, de egyrészt fizetősek, másrészt annyira nem is jók).
Ehhez még bónusznak letölthetünk étteremkeresőt (ajánlatunk a Foodspotting; Android, IOS), potenciálisan életmentő nyilvánosvécé-keresőt (mondjuk a SitOrSquat; Android, IOS), vagy bármikeresőt, ami a gps-koordinátáink alapján körénk rajzolja, mi van a környéken, ami roppant hasznos lehet, legyen szó ATM-ről, kocsmáról vagy benzinkútról. (AroundMe; Android, IOS). A közlekedésben segíthet még egy menetrend-app, ilyenje szinte minden nagyobb városnak van ingyenes verzióban (az App Store vagy a Google Play keresőjében a “public transport + város neve” keresést ajánljuk).
Menjünk, aztán majd csak lesz valahogy
Az igazán profi utazók úgy vágnak neki a nyaralásnak, hogy nem terveznek meg mindent előre, hanem majd útközben, ahogy esik, úgy puffan. Ebben elképzelhetetlenül sokat segít az okostelefon, amivel akár a strandról (egy wifivel jól lefedett strandról) lefoglalhajuk a következő napi szállásunkat, vagy a jegyünket, amivel odajutunk. Busz-, és vonatjegy-foglaláshoz sajnos meg kell keresnünk a helyi busz- és vasúttársaságok appjait, már ha van nekik olyanjuk; ha nagypályások vagyunk, és repülővel járunk-kelünk, használhatjuk jegykeresésre például az OnTheFlyt (Android, IOS), foglalásra a Kayakot (Android, IOS) vagy a Cheapoairt (Android, IOS), utóbbi kettővel rögtön autóbérlést is intézhetünk.
Szállásfoglalásban a Hotels.com (Android, IOS) és a Booking.com (Android, IOS) app-verziói legjobbak, világszerte több százezer hotelt kínálnak, érdemes kiválasztani a kettő közül valamelyiket, és hűségesnek lenni hozzá, mert a visszajáró vendégeknek kedvezmények, ingyen éjszakák és hasonlók járnak. ha olcsó hátizsákosturistás megoldásra vágyunk inkább, a Hostelworld (Android, IOS) lesz a nyerő alkalmazás.
Bár a rutinos utazók tudják, hogy tilos a helyi árak állandó forintra átszámolgatása (annak ugyanis vagy az a vége, hogy semmit nem veszünk meg, mert milyen drága, vagy az , hogy minden hülyeségre elszórjuk a pénzünket, mert milyen olcsó), egy pénzváltó app mindig jól jöhet. A kategória bajnoka a XE (Android, IOS), ugyan kicsit ágyúval verébre megoldás az, hogy visszamenőleg évekre megvannak neki a világ összes pénzének árfolyamai, de hát elfér az a plusz 20 mega a telefonon.
Feltétlenül csomagoljunk be indulás előtt egy szótár-appot is, az adekvát Google Translate például pont jó lesz (Android, IOS), csak ne felejtsük el még indulás előtt letölteni az Offline Languages menüpont alatt a célországunkhoz passzoló nyelvi pakkot. Egy ilyennel felszerelkezve (200-250 mega per nyelv) netkapcsolat nélkül is megy a fordítás, a kiejtések, minden. Az iTranslate (Android, IOS) ugyanez pepitában, és a lényeg: mind a kettő meg tudja csinálni, hogy belebeszél az ember a mikrofonba magyarul, az app lefordítja, és visszamondja tetszőleges nyelven. Tehát - gyakorlatias példa jön - azt mondom a telefonomnak, hogy “kérek egy sört”, az meg továbbadja a spanyolajkú csaposnak, hogy “una cerveza por favor”, és nem marad senki szomjas a végén. Valami hasonlót csinál írásban a World Lens (Android, IOS): a telefon kamerájának megmutatok egy X nyelven írt szöveget, és a képernyőn már lefordítva jelenik meg. Az egyes nyelveket sajnos pénzért kell megvenni hozzá.
Ha már úgyis ott vagyunk
Ha már egyszer külföldön vagyunk, érdemes végiggondolni, van-e esetleg olyan app, amit mindig is ki akartunk próbálni, de az otthon le volt korlátozva, vagy elérhetetlen volt. Lehet hogy kell egy új hozzáférést csinálnunk az alkalmazásboltba, de hát nem megéri ezt a procedúrát, ha kipróbálhatjuk élesben, hogy tényleg forradalmasítja-e a taxizást az Uber? Tényleg akkora királyság a Netflix? Jobb a Pandora, mint a Spotify?
Egyre többen jönnek rá (és ennek a fényképezőgépek gyártói nagyon nem örülnek), hogy a mai okostelefonok kamerái nagyjából 90 százalékban simán lefedik azt, amit egy átlagos turista fényképezési tudása, és egy átlagos nyaralás fényképtémái megkívánnak egy kamerától tudásban. Rengeteg fotós app kapható pár dollárért mindkét nagy alkalmazásboltban, hogy ezek az utólagos effektezéstől eltekintve valóban jobb minőségű képeket készítenek-e, mint a telefonok beépített kameraszoftvere, arról időtlen idők óta megy a vita - valószínűleg igen, de a különbséget alig-alig lehet észrevenni. A telefonos optikák fő baját, a rendes zoom hiányát, és a rossz fényviszonyokra való allergiát úgysem oldja meg semmilyen app.
És mielőtt még indulnánk, két jótanács személyesen Nyilvánvaló Kapitánytól: ne sajnálja a pénzt egy ütésálló (az se baj, ha vízhatlan) tokra, és mindenképpen nézzen utána, hogy a célországában a konnektorok passzolnak-e a töltőjéhez.