A Microsoft offshore tevékenységekkel évi közel 30 milliárd dollár adóbefizetést úszott meg egyetlen év alatt, ez nagyjából a teljes magyar államadósság harmada. Az informatikai óriáscég legfrissebb pénzügyi beszámolója jelenleg 92,9 milliárd dollárnyi készpénztartalékuk van Amerikán kívüli leányvállalatoknál. Ennek a 35 százalékát kellene leadózniuk, ha az összeget a szabályok szerint bevinnék Amerikába — írja a Business Insider.
Ez az összeg az aktuális árfolyamon 22 ezer milliárd forintnak felel meg. Összehasonlításképpen a jelenlegi magyar államadósság nagyjából 24,7 ezer milliárd forint.
Az adószabályok szerint a külföldi leányvállalatok bevételei után nem kell szövetségi adót fizetni, ha az összeget külföldön újabb befektetésekbe forgatják vissza. A szabályozás több adóelkerülési megoldásra is lehetőséget ad, külföldön bejegyzett szabadalmakkal, és azokért elkért licencdíjakkal például akkor is kicselezhető az adóhatóság, ha valójában az egész innovációs folyamat Amerikában zajlott.
A Microsoft az Apple-höz és a Google-hoz hasonlóan világszinten is a legjelentősebb offshore-ozó cégek közé tartozik. A cég külföldön tartott készpénze egy év alatt 16 és fél milliárd dollárral nőtt. Az adóelkerülésnek ez a formája teljesen legális, de a növekvő tendenciák miatt egyre nagyobb vitákat vált ki Amerikában. Sokak szerint a cégóriások nem csak bevételeik maximalizálására törekednek a termelés fokozódó kivitelével, hanem így akarják az adópolitika átalakítására is rákényszeríteni Washingtont, vagy legalább azt elérni, hogy egyszeri lehetőségként jóval kedvezőbb szabályokkal vihessék haza a bevételeiket.