A fene se tudja, hogy ez most robot vagy ember
Egészen elképesztően élethű számítógépes animációt tett fel a netre Chris Jones ausztrál grafikus. Az Ed című videóban egy az utolsó szőrszálig életszerűen kidolgozott, elképesztően részletes emberi fejet látunk, ami a lehető legtermészetesebben mozog, aztán pedig az őt bábként mozgató kéz is élő felvételen megszokott minőségben ugrál le a képről. Persze van egy kis csalás a dologban: Ed nem véletlenül kopasz, az animátoroknak a valósághű haj megformálása okozza a legnagyobb fejtörést.
A videón látható minőség már az uncanny valleynek, vagy rejtélyes völgynek nevezett jelenségre is kiváló példa. Az eredetileg Mori Maszahíró japán robotikaprofesszor által megfogalmazott tétel szerint minél inkább élethűen formázunk meg egy ember formájú robotot, a valódi emberek annál könnyebben elfogadják azt. Van azonban az ezt az elfogadást bemutató grafikon görbéjében egy érdekes zuhanás, ezt nevezik rejtélyes völgynek.
Ez a zuhanás azt a határt mutatja meg, ahol egy robot még épp nem elég emberszerű ahhoz, hogy az emberek ne gondolják azt ijesztőnek, kellemetlennek vagy egyszerűen csak furcsának. A völgy túloldalán azok a robotok vannak, amikről már tényleg nem lehet megmondani, hogy igazi emberről, vagy részletesen kidolgozott utánzatról van szó. A lényeg, hogy a tétel szerint az emberek a rosszul embernek formált, így fokozottan természetellenesnek ható robotokat nehezebben fogadják el, mint a szándékosan elnagyolt, látványosan robotszerű megoldásokat.
Jones nem először áll elő megdöbbentően valószerű animációval: idén februárban az emberi szemet modellezte le úgy, mintha a sajátunkat nézegetnénk a tükörben.