Kínai a világ leggyorsabb számítógépe
Sorozatban negyedszer bizonyult a világ leggyorszabb szuperszámítógépének a kínai Tianhe-2. A világ legerősebb számítógépeit évente kétszer rangsoroló TOP500 lista legújabb kiadása hétfőn jelent meg, és az első kilenc hely változatlan a tavaly júniusi eredményhez képest. A lista összes gépének összteljesítménye júnusban 274 petaflops volt, ez most 309 petaflopsra nőtt.
A gépek sebességét flopsban mérik, amely a másodpercenként elvégzett lebegőpontos, vagyis tört számokkal végzett matematikai alapműveletek (floating point operations per second) száma. A kínai Kantonban található Nemzeti Szuperszámítógép Központ rendszere, a Tianhe-2 33,86 petaflops sebességgel végzett az élen, ami majdnem duplája a második helyre szorult amerikai Titan 17,59 petaflopsához képest. A dobogóra a szintén amerikai Sequoia fért még fel 17,17 petaflopsszal.
A Tianhe-2 processzora 16 000 csomópontos, mindegyiken két Ivy Bridge Xeon és három Xeon Phi csippel, vagyis összesen 3 120 000 maggal rendelkezik, a memóriája pedig 1 375 tebibájt (1 tebibájt nagyjából 1,1 terabájttal egyenlő). Mindezt egy 1 300 fős tudós- és mérnökcsapat rakta össze, és 2,4 milliárd jüanba (körülbelül 88 milliárd forintba) került.
Valószínűleg nem sokáig lesz már egyeduralkodó a kínaiak gépe, mert az Egyesült Államok kedden két új gép építését jelentette be. A tervek szerint a Summit és a Sierra is 2017-re készül el, és már a kisebbik is a Tianhe-2 sebességének duplájára lesz képes.