Most megnézheti, hogyan figyeli meg a magyar titkosszolgálat
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A Hyperion nevű biztonsági cég szakértőjének, Joe Greenwoodnak sikerült megkerülnie a Hacking Team kiberfegyverének, a Galileónak licencelését (nem volt nagyon nehéz dolga, miután a forráskód és egy telepítő is kikerült a netre), így fel tudta telepíteni a szoftvert, és kipróbálni, milyen szuperképességeket kaptak a vásárlók, köztük a magyar titkosszolgálatok.
Elsőre kicsit meghökkentő lehet, hogy a kémszoftver telepítése sok tekintetben ugyanúgy működik, mint bármilyen hétköznapi szoftveré, a szépen végig kell kattintgatni egy szabványos telepítőt, következő, következő, oké, oké, kész.
A dolog összességében persze ennél bonyolultabb, de bőven vannak ennyire egyszerűen működő részek benne. Nem véletlenül fizetnek milliókat egy ilyen szoftverérét, még a titkosszolgálatoknál sem elvárható, hogy mindenki mélyen értsen a programozáshoz. Néha pedig gyorsan kell cselekedni, jól jön, ha Kovács 2 tizedes is össze tudja kattintgatni a kémprogramot.
Például, ahogy a fenti képen látszik: csak ki kell választanunk, hogy mire szeretnénk használni a szoftvert. A képességek elég megdöbbentőek. Egy csúszkát áttolunk, és máris
- lehallgathatjuk a hívásokat, Skype-on és MSN-en is;
- megfigyelhetjük az üzeneteket, sms-eseket, emaileket, cseteket;
- fájlokat, dokumentumokat, képeket gyűjthetünk;
- beállíthatjuk a szoftvert, hogy pár percenként készítsen képernyőmentést;
- begyűjtse a naptári eseményeket;
- a meglátogatott weblapokat;
- aktiválja a kamerát;
- és külön figyeljen minden billentyűleütést, egérmozgást és a jelszavakat.
A Galileo készítői még arra is gondoltak, hogy Kovács 2 tizedes ne tegyen keresztbe nekik, ezért bepakoltak a programba egy figyelmeztetést, hogy a vásárlók körültekintően használják a szoftvert, ne töltsék fel víruskereső oldalakra, nyilvános oldalakra és ne küldjék el emailben senkinek.
A telepítés végén csak ki kell választani, hogy az összekattintgatott programot milyen operációs rendszerű gépre szánjuk (Linux, OSX és Windows választható), és elkészíti a fájlt, amit már csak el kell valahogy juttatni az áldozatnak. Erre is voltak szolgáltatásaik a Hacking Teamnek.
Ahogy a csomag célba ér, visszaküldi a gép információit, így a titkosszolgák meggyőződhetnek róla, hogy jó célpontot figyelnek-e. Szép listában kapnak meg minden egyes legépelt karaktert, sőt, a képernyőmentésekről azonnal átirat készül karakterfelismeréssel, úgyhogy egy megnyitott dokumentum könnyedén, feldolgozható formában ellopható. Ez a technológia (OCR) nem új dolog, mégis elképesztő látni, mire képes a kémek szolgálatában.
Érdemes megfigyelni az alsó ikonsort is: mintha csak otthon lennénk, lekérhetjük a híváslistát, kontaktokat, cseteket, sms-eseket, szinte bármit, nagyon kényelmes távoli vezérlés. Szinte fel sem tűnik, hogy valójában más bizalmas adatait figyeljük éppen.