Itt az új Snowden, és drónokról szivárogtat
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Új szivárogtató lép az utóbbi évek nagy vihart kavart informátorainak nyomába. Öt éve Chelsea (akkori nevén Bradley) Manning tálalt ki az amerikai hadseregről, két éve pedig Edward Snowden új korszakot nyitott a kiberbiztonság megítélésében az NSA megfigyeléseiről szóló szivárogtatásaival. Ezúttal az Egyesült Államok drónakcióiról szóló dokumentumok kerültek ki a Pentagon sötét szobáiból, de az új informátor egyelőre névtelenségbe burkolózik.
Az iratokat ezúttal az Intercept közölte, ami egyáltalán nem meglepő, tekintve, hogy a lap alapító főszerkesztője Glenn Greenwald, aki még a Guardian újságírójaként éppen a Snowden-ügy második legfontosabb kulcsszereplője volt; a társalapító pedig az egész világot megrázó eseményről a Citizenfour című dokumentumfilmet forgató Laura Poitras.
A dokumentumok azt részletezik, hogyan öltek meg amerikai drónok külföldi célpontokat Afganisztántól Jemenig. Kiderül például, hogy
- volt egy olyan öt hónapos időszak, amikor a drónnal végrehajtott gyilkosságok 90 százalékában nem a kijelölt célpont volt az áldozat,
- egy brit állampolgárt (Bilal el-Berdzsavit) annak ellenére öltek meg, hogy több alkalmuk is volt egyszerűen elfogni,
- az egyik dokumentum leírja a teljes, magáig az elnökig elérő procedúrát, ahogy a kormánytisztviselők a célpontok profilkártyáit tologatva eldöntik, ki is fog legközelebb meghalni.
Az Intercept szerint a tengernyi dokumentum egyetlen névtelen forrástól származik, de a titokzatos informátorról semmi mást nem árultak el. Viszont ezúttal a kiszivárogtatott iratokhoz az illető a saját motivációit leíró kinyilatkoztatást is mellékelt:
Ez a botrányos robbanás a listázás mértékében – emberek megfigyelése, listákba rendezése, számok hozzárendelése, a »baseballkártyákkal« helyettesítésük, értesítés nélküli halálos ítéletek kimondása egy világméretű csatamezőn – a legelső esettől kezdve rossz volt. Mi engedjük, hogy mindez megtörténjen. És a »mi« alatt minden amerikai állampolgárt értek, aki hozzáfér ehhez az információhoz, mégis tétlen marad.
Maga a szivárogtatás ténye nem volt váratlan. A Citizenfour végén Greenwald Moszkvában találkozik Snowdennel, és mesél neki egy új informátorról, aki az amerikai drónprogramról akar az Interceptnek szivárogtatni. Greenwald szerint az új forrást Snowden tette inspirálta a mindkettejük szerint hajmeresztően bátor cselekvésre.
Az Intercept azért is logikus választás, mert nemcsak a hírük lehet jó szivárogtatókörökben, de óriási energiákat fordítanak arra is, hogy megteremtsék a biztonságos szivárogtatás technológiai hátterét. Náluk dolgozik például a korábbi Google-alkalmazott Morgan Marquis-Boire, a Tor-fejlesztő Erinn Clark és az Electronic Frontier Foundation nevű nonprofit digitálisjog-védő szervezettől érkezett Micah Lee; az újságíróik pedig rutinszerűen használják az olyan titkosító és titkos kommunikációra alkalmas szoftvereket, mint a PGP vagy a SecureDrop.
Van is miért alaposan felkészülni, hiszen a kormány nyilván hasonlóan nagy erőkkel kutat potenciális szivárogtatók után. Tavaly az FBI azonosított is egy állítólag az Interceptnek szivárogtató személyt, és az akkori hírek szerint még házkutatást is tartottak nála – bár azóta se hallani az esetről, ha egyáltalán megtörtént, és nem csak üzenetértékű bejelentés volt.
A teljes dróndokumentum-tárat itt lehet böngészni, bizonyára kerülnek még elő belőle érdekes részletek.