Az oroszok a pusztítás új formájára készülnek
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Hogy egy háborúban elvágják egymás kommunikációs csatornáit a szemben álló felek, az nem szokatlan, bár manapság már inkább a rádiójeleket kavarják össze a telefonkábel elvágása helyett. Az amerikaiak szerint az oroszok ennek a fogásnak egy modernebb változatára készülnek egy esetleges konfliktus idején: az óceánok mélyén húzódó internetes és telekommunikációs kábelek is célponttá válhatnának.
A New York Times információi szerint az amerikai hadsereg úgy látja, hogy az orosz tengeralattjárók és egyéb hadi- és kémhajók nem véletlenszerű pontok körül őrjáratoznak a nemzetközi vizeken, hanem pont azok felett a mélytengeri kábelek felett, melyek a világ (és az USA) internetműködését biztosítják.
Hogy valóban végrehajtanának-e egy ilyen elkeseredett lépést az oroszok, az elég kétséges, az adatkábelek elnyesése ugyanis nem csak a konfliktusban részt vevő országoknak okozna komoly gondot, de úgy általában minden olyan országnak, melynek gazdasága az internet működésére alapszik, vagyis Észak-Koreát és néhány afrikai országot leszámítva mindenkinek.
Az internetet ugyan úgy tervezték, hogy akár egy atomháborút is kibírjon, pontosabban hogy egy-egy szerver kiesése ne okozza az egész hálózat bukását, azonban ha igaz az, amit az amerikaiak az oroszokról állítanak, az oroszok jöttek rá hamarabb, hogy nem is az atombomba manapság az atombomba, hanem az internetmegvonás.
Az internet kilövése ugyanis manapság pont az, mint az atombomba volt a hidegháborúban: a pusztító hatás egyértelmű, de a nemzetközi gazdasági élet alapját kirúgni a világ alól nagyjából annyira okos dolog, mint megnyomni az atomarzenált útjára indító gombot. Naponta mintegy 10 billió dolláros forgalmat bonyolítanak világszinten internetes segítséggel, így elég kicsi a valószínűsége, hogy az oroszoknak vagy szövetségeseiknek ne fájna a fontosabb adattovábbító útvonalak megsemmisülése.
Ennek megfelelően sokkal valószínűbb, hogy az oroszok nem is annyira a világnak fontos gerincvezetékeket keresik, hanem inkább az USA-nak fontos kábeleket, vagy egyszerűen csak a kardjukat csörtetik, próbálkoznak, ahogy a levegőben is teszik az elmúlt években. Az internetes kábelek ugyanis nagyjából ugyanott vannak, ahol az első távírókábeleket is kihúzták az 1860-as években, egyszerűen azért, mert a kábelfektető cégek szeretnek már megszokott, alaposan feltérképezett környezetben dolgozni. Ezek a kábelek ráadásul rendszeresen el is szakadnak, elég egy hányaveti módon leeresztett horgony a dologhoz.
Az oroszok inkább a térképen nem jelölt, titkos vagy féltitkos amerikai kábeleket kereshetik, illetve azokat a pontokat, ahol a nemzetközi kábelek nehezen javíthatóak, hogy pár napos előnyhöz juthassanak egy ilyen jellegű szabotázsakcióval.