Befuccsolt a legnagyobb európai kickstarteres cég
Tavaly novemberben indították pénzgyűjtő kampányukat Kickstarteren, több mint 2,3 millió fontot sikerült összegyűjteniük nagyon rövid idő alatt. Ezzel Európa legnagyobb Kickstarteres starup cégévé váltak egy csapásra, az ígért termék pedig a Zano drón lett volna.
A Zano egy hordozható, pici drón lett volna full HD kamerával felszerelve, mobilról lehetett volna irányítani. Az indulás óta azonban semmi sem stimmelt a cég körül, állandó csúszásban voltak, végül múlt héten a vezérigazgató is lemondott egészségügyi problémák miatt.
A projektet támogatóknak küldött levélből kiderül, hogy nehézségekbe ütköztek a megvalósításkor. A támogatók összesen 15363 drónra gyűjtöttek pénzt, ennyit kellett volna a vállalt határidőre leszállítani. Ehhez képest október 13-ig csak 600 Zanót szállítottak le az első támogatóknak.
De ezekkel is rengeteg baj volt, sokan panaszkodtak a gyenge akkumulátorra, gyenge képminőségre és a parancsok végrehajtásának hiányára. A csalódott támogatók Facebookon és Twitteren csalónak nevezték a céget, sokan visszakérték pénzüket.
De ez valószínűleg nem fogják visszakapni, és a Kickstartertől sem kaphatnak segítséget. Hogy megértsük miért nem, nézzük meg, mi a Kickstarter. Ez egy közösségi oldal, ahol a különböző startupok közzétehetik ötleteiket és a felhasználók támogathatják azt, ha megtetszik nekik. Semmilyen garancia nincs arra, hogy a projekt tényleg elkészül, bár az esetek túlnyomó részében nem szokott gond lenni. A támogatásért cserébe a startup terméket ad a felhasználóknak. Egyik leghíresebb ilyen projekt a Pebble okosóra volt, ők már a második generációs órájuk elkészítéséhez is itt gyűjtöttek pénzt.
A Kickstarter gyakran hangoztatja, hogy a támogatók valójában befektetők és nem vásárlók. Így ha megbukik a projekt, akkor vele bukik a pénz is.