Minden adattárolási gondját elfelejtheti
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Nincs olyan merevlemez, amit ne tudnánk pár év alatt csordultig megtölteni. Minden mobilozó fejenként több száz fényképet és tucatnyi videót készít egy átlagos hónapban, és emellett még számolni kell a letöltött mozifilmekkel és dalokkal is.
Behálózott adatok
Kézenfekvő megoldás az usb-s külső vinyó, de az Index Lemezmerevítő Szakcsoportja egyre gyakrabban kap olyan kérdéseket, amire a hálózati adattárolás lenne a jó válasz. Csak akkor néznek ránk nagyon csúnyán, amikor a NAS-okról kezdtünk beszélni.
A NAS a network-attached storage, a hálózatra csatlakoztatott adattároló rövidítése. Ez az eszköz ethernet kábellel köthető rá az otthoni hálózatra, például a netszolgáltató által bekötött router valamelyik szabad portjára. Használata több problémát egy csapásra megold:
- nem kell ide-oda dugdosni, mint az usb-vincsit, mert a tárhely egyszerre több eszközről elérhető, akár mobilról és tabletről is, ha csatlakozunk az otthoni wifire,
- el tudjuk rejteni a szemünk elől, így kevesebb kábel tekereg a nappaliban,
- könnyen bővíthető a kapacitása, de nagyon szélsőséges igények esetén ez is komolyabb befektetést igényel.
Tesztünk a Synology DiskStation (DS) márkájú NAS-okra épül, mert ez a hálózati tárolás Ferrarija, csak éppen a sportautóénál sokkal szimpatikusabb az árcédulája, és mert bő fél évtizedes tapasztalatunk van a használatában.
Ahogy a Ferrarit sem érdemes versenyautós múlt nélkül rögtön az utcára vinni, úgy a DiskStation használata is igényel némi előkészületet. A behelyezett merevlemeznek teljesen üresnek kell lennie, mert ezt a DiskStation operációs rendszere teljes formázás után tudja igénybe venni, és ilyenkor minden adat elvész a vincsiről. Ha ez megvan, akkor a számítógépre (illetve beállítás után a mobilra is) fel kell telepíteni a Synology Assistant nevű szoftvert, ezzel tudjuk megtalálni a DiskStationt a hálózaton.
A DiskStation kezelőfelülete a böngészőben jelenik meg, és a magyar nyelvű beállítások elvégzése után kapunk egy címet, hogy akár az otthonunkon kívülről is elérjük a szerverünket, valamint lesz egy felhasználónév-jelszó párosunk, hogy be tudjunk jelentkezni a fiókunkba.
Asztal az asztalon
A Synology webes felülete a böngészőben nyílik meg, de pont úgy néz ki, mintha egy számítógépre lépnénk be. Van háttérkép, néhány ikon az asztalon, a bal fölső sarokban elérhető egyfajta start menü, ahonnan az összes telepített app elindítható. Jobbra fent a beállításokat, a keresőt és rendszerüzeneteket találjuk. A programok ugyanúgy átméretezhető ablakban nyílnak meg, mint a Windowson, és az indítóikonokat is kihelyezhetjük az asztalra. Annyira hasonlít a rendszer a számítógépekére, hogy villámgyorsan megtanulható a kezelése.
A csomagkezelési központ a beépített alkalmazásbolt, innen lehet appokat telepíteni, és itt töltjük le a frissítéseket. A FileStation a NAS egyfajta Total Commandere, megkönnyíti a fájlok mozgatását, rendszerezését, és a Vezérlőpulton kell finomhangolni a DiskStation működését. Van lehetőségünk minden egyes felhasználónak saját fiókot nyitni, hogy mindenki elkülönített helyen tárolja a fájljait, és vannak közös mappák is. A közös médiafájlokat érdemes a music, photo és video mappákba pakolni. Az itt található fájlokat indexeli le a médiakiszolgáló és ezeket tudjuk NFS és DLNA-szabványú, hálózatra kötött eszközökkel (Popcorn Hour, Dune HD, okostévék) lejátszani.
A DiskStation webes felületén is lejátszhatjuk a saját zenei gyűjteményünket, mintha egy privát Spotify-jal rendelkeznénk.
ehhez többféle megoldást kínál a Synology. Kezdőknek a Quickconnect szolgáltatás javasolt, mert ezzel elérhető a legfontosabb szolgáltatások. Androidra és iOS-re is feltelepíthetők a zenék, filmek és képek megjelenítéséhez szükséges appok. Valamivel nagyobb odafigyelést igényel a szintén távelérést biztosító EZ-Internet nevű megoldás bekonfigurálása. A Synology által ingyen biztosított dinamikus dns-szolgáltatás megoldja, hogy saját domainnéven elérjük az otthoni szerverünket (pl.: sajat_szerverem.synology.me).
A távelérésnek hála munka közben, akár külföldről is hozzáférünk az otthon lementett dolgainkhoz, és nem kell otthon lenni, hogy beállítsunk a torrentkliensen egy letöltést. A DiskStation egyik leghasznosabb szolgáltatása a Cloud Sync, ezzel a Google, Microsoft vagy Dropbox (és még hat másik) felhőtárhelyen elmentett fájlokat tudjuk szinkronizálni. Nemcsak egy saját kézben levő, offline elérhető biztonsági másolatot kapunk, de a felhőszolgáltatók közötti váltás is lényegesen könnyebbé válik.
Tegyük fel, hogy a Dropboxról ki kell menekíteni az adatainkat, mert hamarosan lejár a mobilunkhoz adott ingyenes tárkapacitás. Beállítjuk a DiskStation felületén, hogy mentse le a Dropbox összes fájlját az általunk kiválasztott mappába, majd ezután fogjuk a fájlokat, és áthúzzuk a OneDrive vagy a Google Drive által szinkronizált mappába. Hamarosan a Dropboxról lementett összes fájlunk elérhetővé válik az általunk választott online tárhelyen. Azért előnyös a módszer, mert mindez a háttérben megtörténik, nem kell a pc-t bekapcsolva hagyni. (Arról nem beszélve, hogy aki már nem tart otthon gépet, csak kisebb tárhelyű ssd-s ultrabookot, az nem is tudja számítógéppel megoldani ezt a műveletet.)
A Synology DS legolcsóbb változatába egyetlen hdd-t helyezhetünk, de az otthoni használatra szánt modellek közt is vannak 2-4 merevlemezesek. A beugró ár az alapmodellekért 32 ezer forint, plusz a merevlemez, ebből 6 terabájtosat is kezel a DiskStation.
Az idei modellek közül a DS216se típust próbáltuk ki, ez már kétlemezes változat, de még a belépő szintet jelenti a 47 ezer forintos árával. Ezt úgy is be lehet állítani, hogy az egyik merevlemez a másik tartalmát automatikusan tükrözze, hogy nagyobb biztonságban legyenek az adataink. A kétlemezesnek az is előnye, hogy nagyobb méretű ventilátort szerelnek bele, ami alacsonyabb fordulatszámon megoldja a hűtést. Ez a DS216se az asztalunkon van, a monitor alatt, és nem hallani a működését.
Vannak speciális konfigurációk is, mint a DS216play, amibe több RAM-ot, erősebb processzort szereltek, és ez hardveresen támogatja a multimédiás fájlok lejátszását, mégpedig úgy, hogy a nézett film mindig hozzá legyen igazítva az aktuális sávszélességhez, valamint a lejátszó eszköz (mobilhoz, tablethez, okostévékhez) teljesítményéhez, felbontásához. Mindezt azonban a DS216se-nél majdnem kétszer drágábban kapjuk meg, 89 ezer forintért.
A Synology termékeket a NEON Multimedia Kft. adta kölcsön kipróbálásra.