Mindjárt megyek műteni, csak előbb körbesétálom a tumort

000 9246Y
2016.04.08. 18:17
A virtuális valóság igazi közhelye, hogy a fő terepe a videojáték és a pornó, és már évek óta mondják, hogy na, a következő évben most már tényleg berobbanhat, de most már úgy igazán. Van viszont egy kevésbé látványos, ám sokkal fontosabb terület, ahol a VR már hosszú évek óta mutat fel kisebb-nagyobb sikereket: az egészségügyben. A szakértők persze erről is azt állítják, hogy a következő pár év hozhat igazi áttörést. Attól függetlenül, hogy ez igaz-e, az biztos, hogy jelentős átalakulást hoz mind a virtuális, mind a kiterjesztett valóság: hatékonyabb egészségügyi oktatást, személyre szabottabb kezeléseket, és egyszerűbb műtéteket. A VR-forradalom a kórházakban is komótosan dübörög, de élőben közvetített VR-műtét azért már jövő héten is lesz.

Játszva gyógyulni

A VR-egészségügy legfontosabb és legtöbb kutatást jegyző területe a különféle VR-terápiás eljárások kidolgozása. Egyben ez áll a legszorosabb rokonságban a virtuális valóság klasszikus terepének számító videojátékokkal is – sőt gyakran éppen arról van szó, hogy a kutatók azt keresik, hogy alkalmazhatók a VR-játékok a gyógyításban is.

Az egyik első ilyen találkozás egy kognitív pszichológus, Hunter Hoffman SpiderWorld nevű virtuális környezete volt, amelyben pókiszonyos páciensek nézhettek szembe a félelmükkel, biztonságos és saját maguk által kontrollált módon. A módszer előnye, hogy személyre szabható, illetve az adott traumához igazítható. A SpiderWorld egy átalakított változata például a SnowWorld, amelyben égési sérültek játszhattak havas-jeges környezetben, és drasztikusan csökkent az az idő, amelyben a fájdalmukra gondoltak.

A VR nemcsak csökkentette a fájdalomérzékelést, de annak a módját is megváltoztatta, ahogy az agy feldolgozza a fájdalom jeleit

– mondta Hoffman. A virtuális jelenlétet biztosító VR-környezet sokkal jobban bevonta a tesztalanyokat a szimulációba, így hatékonyabb kezelést jelentett egy egyszerű videojátéknál, sőt a hagyományos fájdalomcsillapítóknál is ügyesebben terelte el az alanyok figyelmét.

Még akkor is, ha olyan testrészük fájt, amit már korábban levágtak. Az amputáción átesett páciensek jelentős része tapasztal fantomfájdalmat az eltávolított végtagjában, és ennek a kiiktatására nem nagyon van hatékony módszer. Megoldást jelenthet az a VR-kezelés, amelyben a páciens kézcsonkjára elektródákat erősítettek, hogy felfogja a már amputált végtagnak szánt jeleket. Ezeket aztán digitális jelekké alakították, és a páciens valós időben nézhette, ahogy egy virtuális kar végrehajtja az utasításait. A tesztalany kevesebb fájdalmat és hosszabb fájdalommentes időszakokat tapasztalt a módszerrel – és jobban is szórakozott, mert a terápia részeként például versenyautót is irányíthatott a virtuális kézzel.

A virtuális világok számos más esetben is újszerű terápiát kínálhatnak a betegeknek. Néhány példa:

  • A repüléstől való félelem legyőzése repülőszimulátorral.
  • A poszttraumatikus stressz szindróma vagy más traumás állapot kezelése a traumatikus szituációk kontrollált újraélésével, újraértelmezésével. Ilyen virtuális expozíciós terápiát kínál például a Bravemind (“bátor elme”) program.
  • Evészavarok kezelése a testkép javításával.
  • Alkoholfüggőség kezelése szimulációkkal.
  • Zöldhályogos páciensek egyensúlyjavítása.
  • Stroke utáni rehabilitáció segítése.

A diák se a szegény betegen gyakorol

A másik gyakran felmerülő terület, ahol a VR nagy segítséget jelenthet az egészségügyben, az oktatás – és bár az ellenkezőjét gondolhatnánk, sok esetben az intézmények még spórolni is tudnak így az oktatási költségeken. A virtuális programokkal megtámogatott gyakorlati képzés számos előnnyel jár. Az első próbálkozások alapján úgy tűnik, sokkal hatékonyabban rögzülnek a gyakorolt feladatok, mint hagyományos tréninggel. Többet lehetőséget is ad gyakorolni a módszer, mintha mindig valódi páciensre kérne várni. Ez különösen akkor számít, ha a való életben ritkán alkalmazott eljárásokat kellene magabiztosan elsajátítani.

A legfontosabb viszont az, hogy így biztonságosabban lehet viszonylag éles körülmények között gyakorolni, mintha rögtön igazi betegeken kellene kísérletezni. Mindehhez hozzátartozik, hogy nem csak arról van szó, hogy élethű, három dimenziós és szabadon bejárható látványt kínálnak ezek az oktatóprogramok. A vizualitás mellett haptikus visszajelzésre is képesek, vagyis például a szimulációban használt műszerek nyomásérzékenyek is.

VR-szemüveg és szike találkozása a műtőasztalon

Ahogy az oktatásban a gyakorlásra jó a VR, élesben is alkalmas arra, hogy szimulációkat futtassanak vele, vagyis teszteljék kockázatosabb műtéti megoldások kimenetelét, mielőtt belevágnának az igazi műtétbe és az igazi páciensbe. Vagy még a műtét előtti felkészülés során az orvos behatolhat a páciens agyának modelljébe, körbejárhatja, alaposan megvizsgálhatja például a tumort, amelyet ki kell majd műtenie.

A VR-ral gyakran veszik egy kalap alá az AR-t, vagyis a az augmentált vagy kiterjesztett valóságot, pedig épp a fordítottjáról van szó: nem a felhasználója lép be egy virtuális térbe, hanem a valós fizikai tér egészül ki virtuális elemekkel. Az utóbbi évek jellemző – és az egészségügyben is lelkesen próbálgatott – eszköze erre a Google Glass, vagy újabban inkább a Microsoft Hololens.

A műtő az AR fő terepe lehet, mert hasznos információkkal tudja munka közben ellátni az orvosokat, méghozzá úgy, hogy nem foglalják le munka közben a kezét vagy túl sok figyelmét. Egyrészt konkrétan a műtőasztalon fekvő páciensre, az éppen műtött tesztrészekre is rávetíthetők hasznos adatok, így csökken az orvos kognitív terhelése. Másrészt megint csak az oktatás terén tartják praktikusnak, hogy a kezdő orvosnak a mentora valós idejű segítséget nyújthat, a látott képen megjelölhet részleteket. Ennek egy sajátos esete az amerikai hadsereg által támogatott STAR program, amelyben a harctéren, terepen tartózkodó katonaorvosnak tudnak hasonló távsegítséget nyújtani specialista orvosok.

És persze ki mondta, hogy az orvoson kell lennie annak a szemüvegnek? Francia sebészek idén januárban végezték el az első olyan agyműtétet, amely alatt a páciens nemcsak magánál volt, de VR-szemüveget is adtak rá, hogy menet közben tesztelhessék az agyfunkcióit. Ezzel folyamatosan tudták követni valós idejű tesztekkel, hogy nem sértenek-e érzékeny területeket egy tumor eltávolítása közben.

Egy Shafi Ahmed nevű londoni sebész pedig épp arra készül, hogy élőben közvetítsen egy operációt. Nem azért, hogy milliók izgulhassanak közben, hanem hogy a világon akárhol tanuló orvoshallgatók legalább virtuálisan jelen lehessenek és bejárhassanak egy komplex műtétet, anélkül, hogy zavarnák ezzel akár az orvost, akár a pácienst. A közvetítés április 14-én lesz, ha valaki követni szeretné. (Valójában pár perc lemaradással, arra az esetre, ha valami komplikáció merülne fel.)

VR not there yet

A legtöbb itt említett dolog, főleg a VR-videojátékok felhasználása nem újdonság, hosszú évek óta kísérleteznek hasonlókkal. Ráadásul az egészségügyi VR-t még mindig inkább a tudományos kutatások és kísérleti fejlesztések dominálják, semmint a piaci forgalmazásra kész termékek. Ez viszont hamarosan megváltozhat, több okból is.

Egyrészt a technológia vitathatatlan fejlődése, finomodása miatt. A legfontosabb ebből a szempontból, hogy a VR- és AR-eszközök egyre biztosabban képesek elvégezni azokat a meglehetősen számításigényes feladatokat, amelyek lehetővé teszik, hogy elég részletes legyen a szimuláció, vagy hogy valóban élő legyen az élőkép. (És mindehhez megfelelő stabilitású hálózat és kielégítő biztonság kell, hogy se a túlterheléstől, se a hekkertámadásoktól ne omoljon össze a rendszer – de ez már egy másik cikk témája lehet.)

Másrészt ezek az eszközök egyre szélesebb körben és olcsóbban elérhetők. Fokozatosan egyre kevésbé van szükség méregdrága, speciálisan orvosi vagy kutatási célra fejlesztett készülékekre. Az Oculus Riftre például már most elég sok egészségügyi alkalmazást fejlesztenek, pedig még meg se jelent rendesen.

oculus rift-1024x768

Azonban mint mindig, a VR esetében se lehet eléggé hangsúlyozni, hogy bármilyen csilli-villi és színes-szagos, továbbra is csak egy eszközről van szó. Alacsonyabb szintű vagy mechanikusabb kezeléseket teljesen ki tud váltani, de a komplexebb VR-terápiák ugyanúgy pszichológusok és más szakemberek felügyeletével vagy a hagyományos kezelés kiegészítéseként működnek, mint ahogy a sebésznek is tudnia kell továbbra is operálni. Csak ezután már VR-szemüveget kezelni se árt majd tudnia, hogy biztonságosabb és hatékonyabb legyen a beavatkozás. Aztán majd jöhetnek a hologram formájában házhoz jövő orvosok, de ettől azért még jó ideig nem kell tartani.

Máshogyan ugyanúgy - Hétköznapi emberek, különleges sorsok

Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM

Az oldalról ajánljuk

  • Gazdaság
Új adatokat publikált az Energiaügyi Minisztérium a napelemek számáról

Új adatokat publikált az Energiaügyi Minisztérium a napelemek számáról

Többségük családi házak tetején működik.

február 17., 08:52

  • Külföld
Szijjártó Péter szerint nem lehet komolyan beszélni Ukrajna uniós tagságáról

Szijjártó Péter szerint nem lehet komolyan beszélni Ukrajna uniós tagságáról

Donald Trumpról is elmondta a véleményét a külügyminiszter.

február 17., 08:31

  • Belföld
Magyar Péter bement az ATV-be, és elmondta, mivel kéne foglalkoznia a magyar sajtónak

Magyar Péter bement az ATV-be, és elmondta, mivel kéne foglalkoznia a magyar sajtónak

A Tisza elnöke szerint Hadházy Ákos alantas.

február 17., 08:26

  • Külföld
Az AfD társelnöke szerint Ukrajnát nem szabad fegyverekkel és katonákkal támogatni

Az AfD társelnöke szerint Ukrajnát nem szabad fegyverekkel és katonákkal támogatni

A másik három kancellárjelölt határozottan nem értett egyet a kijelentéssel.

február 17., 08:16

  • FOMO
Shakira kórházba került, a sürgősségire kellett vinni

Shakira kórházba került, a sürgősségire kellett vinni

A világ körüli turnéján történt meg a baj.

február 17., 08:48

  • Külföld
Washington kihagyná Európát az ukrajnai megoldásból, Emmanuel Macron riadót fújt

Washington kihagyná Európát az ukrajnai megoldásból, Emmanuel Macron riadót fújt

A francia elnök hét európai vezetőt hívott hétfőre Párizsba.

február 17., 09:00

  • Futball
Rasszizmus miatt szakadt félbe egy meccs a világ egyik legerősebb futballbajnokságában

Rasszizmus miatt szakadt félbe egy meccs a világ egyik legerősebb futballbajnokságában

Ez már a sokadik ilyen jellegű botrány az országban.

február 17., 08:14

  • Külföld
Megkezdődhetnek a béketárgyalások Szaúd-Arábiában, megérkezett Marco Rubio

Megkezdődhetnek a béketárgyalások Szaúd-Arábiában, megérkezett Marco Rubio

Az orosz fél nem közölte, kiket delegál az egyeztetésekre.

február 17., 08:31

  • Tech-Tudomány
A stressz vezethet az Alzheimer-kórhoz?

A stressz vezethet az Alzheimer-kórhoz?

Egy új elmélet egyesíti, amit eddig a betegségről tudunk.

február 17., 09:35

  • Belföld
Reagáltak az érdekképviseletek Magyar Péter ígéreteire, van még mit csiszolni a terveken

Reagáltak az érdekképviseletek Magyar Péter ígéreteire, van még mit csiszolni a terveken

A PDSZ-nek tetszik a Tisza Párt oktatási programja.

február 17., 06:06

  • FOMO
A vajdasági gyilkos, akitől rettegnek a spanyol börtönőrök

A vajdasági gyilkos, akitől rettegnek a spanyol börtönőrök

Olyan különleges módon bánnak vele, mint senki mással az országban.

február 17., 06:03

  • Külföld
Dél-Korea betiltotta a Deepseek használatát

Dél-Korea betiltotta a Deepseek használatát

Más ország is hozott már hasonló döntést.

február 17., 08:11

  • Téli sport
Sérülése után kórházba került az Európa-bajnok magyar sportoló

Sérülése után kórházba került az Európa-bajnok magyar sportoló

A további vizsgálatokat Magyarországon végzik el.

február 17., 07:39

  • Vélemény
Magyar Péter és az ellenzéki sajtó viszonya bántalmazó kapcsolat

Magyar Péter és az ellenzéki sajtó viszonya bántalmazó kapcsolat

Ha a NER-t leváltani kívánó ellenzék végül a NER-ből választ egy NER módra működő figurát, abból nem tud más kijönni, csak a NER. Németh Róbert írása.

február 17., 07:31

  • Tech-Tudomány
Megvennék az Intel chipgyártását

Megvennék az Intel chipgyártását

A szebb időket látott vállalat a hatvanas évek végén kezdte a félvezetőgyártást.

február 17., 09:37

  • Futball
Robbie Keane segítője a Fradi veresége után: Lehet, olyan elvárásaink vannak, amiket a játékosok nem tudnak teljesíteni

Robbie Keane segítője a Fradi veresége után: Lehet, olyan elvárásaink vannak, amiket a játékosok nem tudnak teljesíteni

A zöld-fehérek immáron négy mérkőzés óta nyeretlenek az NB I-ben.

február 17., 09:32

  • Külföld
Jön az AfD: Elon Musk hátszelet adott, Orbán Viktor ajtót nyitott, J. D. Vance tabut döntött

Jön az AfD: Elon Musk hátszelet adott, Orbán Viktor ajtót nyitott, J. D. Vance tabut döntött

Miközben Angela Merkel politikai öröksége egyre csak rozsdásodik.

február 17., 09:05

  • Futball
Előkotorta a katalán lakájmédia a 16 évvel ezelőtti Real Madrid–Osasuna-meccset

Előkotorta a katalán lakájmédia a 16 évvel ezelőtti Real Madrid–Osasuna-meccset

„A televíziót feldughatjátok a s.ggetekbe!”

február 17., 06:49

  • Külföld
Halálos áradás Kentuckyban, a Nemzeti Gárdát is bevetették

Halálos áradás Kentuckyban, a Nemzeti Gárdát is bevetették

Egy hétéves gyerek is életét vesztette.

február 17., 06:09

  • Sport
Megnevezte Ronaldo a legrosszabb játékost, akivel valaha játszott pályafutása alatt

Megnevezte Ronaldo a legrosszabb játékost, akivel valaha játszott pályafutása alatt

Volt a Real Madridnál egy játékos, aki egy vicc volt.

február 17., 06:10

  • Belföld
Kemény fagyokkal indul a hét, de így is megjelenik a napsütés

Kemény fagyokkal indul a hét, de így is megjelenik a napsütés

A legmagasabb nappali hőmérsékelt 2-3 fok körül alakul.

február 17., 06:10

  • Futball
Neymar legutóbb tizenkét éve tett ilyet

Neymar legutóbb tizenkét éve tett ilyet

Gól, gólpassz és Messit idéző performance.

február 17., 06:42

  • Külföld
Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?

Őrült, vagy csak provokál Trump, vagy tényleg átszabja Amerika külpolitikáját?

Megnyilvánulásait figyelve sokan felteszik ezt a kérdést.

február 17., 07:15

  • Belföld
Orbán Viktor Budapesten fogadja a szerb elnököt

Orbán Viktor Budapesten fogadja a szerb elnököt

Alekszandar Vucsics egy kitüntetést is átvesz Sulyok Tamástól a magyar fővárosban.

február 17., 07:19

  • Tudomány
Vadonatúj felfedezés látott napvilágot a madarak kialakulásáról

Vadonatúj felfedezés látott napvilágot a madarak kialakulásáról

Olyasmit találtak a kínai tudósok, ami átírhatja az evolúció történetét.

február 17., 07:08

  • Degusztátor
Elnémult a kritikus, mert kakaópor került a kacsamájba, a marhaszívet meg füstre tették

Elnémult a kritikus, mert kakaópor került a kacsamájba, a marhaszívet meg füstre tették

Pierre a Costes Downtown étteremben járt.

február 17., 06:37

  • Külföld
Megszúrtak egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél, hajtóvadászat indult

Megszúrtak egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél, hajtóvadászat indult

Az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.

tegnap, 21:31

  • Belföld
Több kilométeres torlódás alakult ki az M0-s autóúton egy baleset miatt

Több kilométeres torlódás alakult ki az M0-s autóúton egy baleset miatt

Az M7-es autópályán is baleset történt.

február 17., 08:19