![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
További Tech cikkek
Csütörtök este megjelent a MacOS Sierra nyilvános béta változata, amit nagyjából hónapja mutatott be az Apple. A kipróbálásához igényelni kell egy hozzáférést az iCloud-fiókunkkal az Apple Beta Program weboldalán, hogy a telepítő elérhetővé váljon az App Store felületén. Ezt ma már bárki megteheti, nem csak a fejlesztők, mert a kaliforniai gyártó pár éve felhagyott a titkolózással, a szoftvereit nyilvánosan teszteli.
A nemzetközi publikumnak valószínűleg a beépített Siri tetszik majd a legjobban, az Apple hangfelismerős asszisztense, amely mindenféle feladatot el tud végezni, és a kérdéseinkre is megpróbál válaszolni.
![](https://kep.index.hu/1/0/1221/12215/122158/12215847_1a5c9b5418a65ec8207891e2799887ab_wm.png)
A nyelvi korlátok miatt azonban Magyarországon kevésbé érdekes ez. Mi is belefutottunk olyan témákba, amelyre bár angolul tettük fel a kérdést, és ezt értette is a Siri, válaszolni már nem volt hajlandó, mert magyar nyelvre volt állítva a rendszer.
A kereshető tartalom is elég hiányos. A német-francia elődöntő másnapján a Sirinek halvány fogalma se volt arról, hogy a németek győztek-e, és nagy nehezen bevallotta, hogy egyáltalán nincs képben az UEFA Európa-bajnokság eseményeivel kapcsolatban.
Aztán amikor egy összetett kérdést tettünk fel arról, hogy az Oakland Athletics milyen eredményt ért el az előző három alkalommal (mégiscsak amerikai csapat), akkor sem remekelt: csak a legutóbbi meccs eredményét közölte.
Egyáltalán nem olyan okos ez a feltuningolt Siri, mint amilyennek mondták, de talán a végleges MacOS Sierrában hasznosabb lesz. Viszont az olyan egyszerű feladatokat, hogy keresse meg az elmúlt hónapban módosított fájlokat, kapcsolja be a bluetooth-t, vagy navigáljon haza, már most is egész jól végrehajtja.
Fülek mindenhol!
A MacOS új funkciói közül nekünk a picture-in-picture mód tetszett a legjobban, amikor a Safariban lejátszott videót kipattinthatjuk a helyéről a kijelző sarkába, így böngészés közben is látjuk a lejátszót. Csak arra kell odafigyelni, hogy a videó eredeti oldalát hagyjuk megnyitva, és másik böngészőfülön keressünk más tartalmakat.
![](https://kep.index.hu/1/0/1221/12215/122159/12215917_3074380e6fc3c06bab0386782a42ffb8_wm.png)
Az iCloud online tárhelye is ügyesebb lett azzal, hogy a Dokumentumok és az Asztal mappák tartalmát automatikusan felszinkronizálhatjuk a felhőbe, hogy minden fontos fájlunk biztosan elérhető legyen. Ez igazából akkor hasznos, ha egy iPhone vagy iPad is lapul a táskánkban, mert azokon is van iCloud Drive app, hogy meg tudjuk nyitni a felhőben lévő fájlokat.
Csak arra kell majd odafigyelni, hogy ezentúl ne az Asztalra mentsünk le hatalmas fájlokat (például több tíz gigabájtos virtuális gépeket), mert különben pillanatok alatt be fog telni a tárhelyünk. A szinkronizáció sajnos csak ki- és bekapcsolható, pedig hasznosabb lenne, ha választhatnánk, hogy mindkét mappát akarjuk-e szinkronizálni, vagy csak az egyiket (vagy nem is ezeket, hanem egy harmadik mappát szeretnénk szinkronban tartani).
![](https://kep.index.hu/1/0/1221/12215/122159/12215923_bee9248182ada173b8851de829f83148_wm.png)
Hasznos az operációs rendszer szintjén engedélyezett fülhasználat is, ami nem egy új audiorendszert takar, hanem hogy a böngészőkben megszokott módon, más appokban is fülekre osztva tudunk tartalmakat böngészni. Ez működik például a térképben és a Finder nevű fájlkezelőben; az utóbbiban jóval egyszerűbbé teszi a másolgatást, hogy nem különálló ablakokat kell kezelni, és a Crtl-Tab gombbal át tudunk lépni egyik mappáról a másikra.
Szigorúan csak tesztre!
Van még néhány olyan funkciója a Sierrának, amit az Apple beígért, de még nem tudtuk kipróbálni. Ilyen például az, hogy az Apple Watch órát hordva jelszó megadása nélkül is be tudunk majd lépni a rendszerbe. Ehhez viszont az órán a watchOS 3-nak kell futnia, és ezt az operációs rendszert még nem adta ki az Apple.
Egyelőre senkinek sem javasoljuk a Sierra telepítését, főleg nem olyan gépre, amely fontos fájlokat tárol, és gondosan beállított appokat futtat. Ez egy béta rendszer, és vannak hibái. Nálunk például megállt a Parallels Access, tehát muszáj lemondanunk az asztali gép távoli eléréséről. Érdemes inkább megvárni az őszt, amikor elérhető lesz a végleges változat.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)